niedziela, 5 lutego 2017

Wniosek, projekt, działanie!

Ten wpis będzie odpowiedzią, na coraz częściej otrzymywane od Was pytania, dotyczące pisania projektów i wniosków grantowych. W mailach, które otrzymuję (kobietanawsi[at]gmail.com] pytacie - gdzie pisać wnioski o grant?, jak je pisać?, na co zwracać uwagę? od czego zacząć pisanie? itd.


Dlatego też poniżej przekazuję Wam 7 wskazówek dotyczących pisania wniosków grantowych, które następnie umożliwią Wam zrealizowanie wymarzonych projektów.

1. Zaplanuj co chcesz zrobić - pamiętaj, że najlepiej aby były to działania odpowiadające na realne potrzeby społeczności. Fajnie jest móc realizować "szalone" pomysły ale na to przyjdzie jeszcze czas.

2. Znajdź potencjalny konkurs grantowy, którego cele są zbieżne z tym co chcesz zrobić. Mam tu na myśli dostosowanie pomysłu, do wymogów regulaminów wnioskowych. Jeśli np. projekt ma dotyczyć działań ze społecznością lokalną, to niestety nie możesz wtedy wnioskować o rzeczy inwestycyjne np. o budowę świetlicy ale np. o wspólny jej remont już tak. Dlatego czytaj dokładnie czytaj regulaminy konkursowe.

3. Mierz siły na zamiary. Nie musisz zaczynać od projektów za setki tysięcy złotych (wszystko jeszcze przed Tobą). Zacznij od małych grantów. Zrealizuj coś niewielkiego, by zdobyć doświadczenie w pisaniu, realizowaniu, ewaluowaniu i rozliczaniu. Pamiętaj, że do niektórych projektów potrzeby jest czasem wkład własny, czyli środki, które musisz wyłożyć "od siebie" - od organizacji. Dlatego im mniejsza wartość projektu, tym również wymagany jest mniejszy wkład finansowy organizacji. Mogę Wam zdradzić, że mój pierwszy projekt społeczny bazował na kwocie 5000zł, po kilku latach ta kwota wielokrotnie się zwiększała.

4. Konsultuj i dziel się swoimi pomysłami. Świetnie, że masz wizję konkretnego działania ale jeszcze lepiej jest gdy chcesz się nią dzielić z innymi ludźmi. Zachęcam do opowiadania wśród potencjalnych odbiorców planowanego działania co chcesz dla nich zrobić, o czym chcesz pisać wniosek. Gwarantuję, że dzięki takim rozmowom Twój wniosek może być tylko lepszy. Stosuję tą zasadę już od dawna i zawsze dzięki niej moje projekty zyskują szerszy wymiar i jeszcze bardziej odpowiadają na potrzeby społeczne.

5. Podejmij wyzwanie i wypełnij wniosek grantowy. Wypełniając wniosek, skrupulatnie odpowiadaj na wszystkie pytania. Twoje odpowiedzi powinny być konkretne, szczegółowe i wyczerpujące dane pytanie. Osoby oceniające wniosek muszą w Twoim opisie znaleźć odpowiedź na wszystkie nurtujące ich pytania. Dlatego też nie licz na to, że oceniający się czegoś domyśli. Im dokładniej opiszesz: to co chcesz zrobić, z kim, gdzie i kiedy, tym Twoja szansa na otrzymanie grantu zdecydowanie się zwiększy. 

6. Pilnuj terminów. Pamiętaj, że każdy wniosek grantowy jest obwarowany wieloma terminami. Należą do nich m.in. termin naboru, oceny, realizacji, rozliczenia i ewaluacji. Dlatego też warto już od początku dobrze planować swoją pracę, by nie robić niczego na ostatnią chwilę.

7. Bój się i rób! Nawet jeśli masz obawy związane z ostateczną formą swojego wniosku, z tym czy jest on odpowiednio dobry, to jest już zdrowy objaw. Mam doświadczenie, że osoby przekonane o tym, że stworzyły wniosek doskonały często nie otrzymują dotacji. Nigdy nie ma pewności, że na 5 złożonych wniosków 5 otrzyma dotację ale wiem na pewno, że jest to 5 szans, które mogą przyczynić się do zmian w społecznościach lokalnych. Dlatego też zawsze zachęcam do nie zniechęcania się. Pisz, próbuj, nie poddawaj się! Podjęta inicjatywa, to już połowa sukcesu. A ja jak zawsze - trzymam za Ciebie kciuki!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz