niedziela, 6 października 2019
Mała ściągawka: kasze i kaszki...
O tym, że kasze są zdrowe nikogo nie trzeba przekonywać. Na rynku znajdziemy aktualnie wiele rodzajów kasz, które możemy stosować na wiele sposobów w naszym menu. Mają one cenne składniki odżywcze, które warto uwzględnić w codziennej diecie. Uzupełniają zasoby witamin z grupy B, białka, a także żelaza, magnezu, cynku czy też potasu. Do najpopularniejszych należą...
Kasza pęczak - produkowana z ziaren jęczmienia, zawiera błonnik, który wpływa na obniżanie cholesterolu i zabezpiecza przed skokami cukru we krwi. Pęczak ma w sobie duży poziom glutenu. Idealnie pasuje do warzyw, gulaszu i sosów grzybowych.
Kasza gryczana - powstaje z gryki, można ją zakupić jako paloną i niepaloną. Ma dużo witamin z grupy B, zawiera cenne przeciwutleniacze, nie ma w sobie glutenu. Często jest stosowana do dań mięsnych, sosów, a też jako farsz do pierogów, dodatek do chleba, a także popularnych "gryczaków".
Kasza kuskus - produkuje się ją z pszenicy durum. Jest bardzo drobna i mocno żółta. Bogata jest w białko i węglowodany, niewiele ma w sobie błonnika. Polecana jest deserów, jogurtów, sezonowych owoców i... ryb.
Kasza bulgur - powstaje z wysuszonych, gotowanych i zgniecionych ziaren pszenicy durum. Zawiera w sobie dużo potasu, magnezu, fosforu i kwasu foliowego. Wspiera pracę serca, obniża poziom cukru we krwi, koi nerwy. Najlepszy dodatek do mięs, sałatek i owocowych deserów.
Kasza kukurydziana - jak sama nazwa wskazuje jest produkowana z ziaren kukurydzy. Jest bardzo lekkostrawna. Zawiera dużo witaminy A i węglowodanów. Nie powoduje reakcji alergicznych. Idealna do ciast, sosów i zapiekanek.
Kasza quinoa - produkowana jest z ziaren komosy ryżowej. Ma w sobie dużo kwasów tłuszczowych i białka, a także wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Nie zawiera glutenu. Pasuje do ciast, sałatek, zup i gulaszu.
Które z nich lubicie najbardziej?
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz