czwartek, 25 maja 2017

Święto Wina na Zamku w Janowcu

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza wraz z Gminą Janowiec i Stowarzyszeniem Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły na 8. już edycję Święta Wina na Zamku w Janowcu. 
Jak co roku dla uczestników wydarzenia przygotowano wiele atrakcji, w tym Jarmark Janowiecki promujący produkty regionalne i wyroby rzemiosła artystycznego, degustację lokalnych win z rocznika 2016 oraz występy kapel i zespołów ludowych. O godz. 17:00 wystąpi na dziedzińcu zamkowym zespół funkowo-soulowy Lublin Street Band. 

Święto Wina na Zamku w Janowcu rozpocznie się tradycyjnie o godz. 12.00 Mszą Św. w intencji winiarzy za wstawiennictwem św. Urbana. Następnie barwnym korowodem przejdziemy na dziedziniec zamkowy, aby tam oddać się degustacji lokalnych win i smakołyków. W parku zamkowym przygotowana będzie strefa biwakowa oraz strefa animacji dla dzieci. Zapraszamy całymi rodzinami w godz. 12:00-19:00. 

PROGRAM:

- godz. 12:00 / Msza Św. w kościele parafialnym w Janowcu
- godz. 13:00 / Przemarsz kolorowego orszaku z miasteczka na Zamek
- godz. 13:30 / Odegranie hejnału janowieckiego / Oficjalne rozpoczęcie wydarzenia
- godz. 13:00-18:30 / Jarmark Janowiecki
- godz. 13:00-16:00 / Strefa animacji dla dzieci w parku zamkowym
- godz. 13:00-17:00 / Degustacja win z rocznika 2016
- godz. 13:00-17:00 / występy zespołów i kapel ludowych
- godz. 17:00 / Koncert zespołu Lublin Street Band
- godz. 18:30 / Ogłoszenia wyników konkursu na najlepsze wina z rocznika 2016

Wstęp na dziedziniec zamkowy i wystawy na podstawie biletu do Muzeum (bilet normalny 15 zł, ulgowy 11 zł, rodzinny 40 zł).

poniedziałek, 22 maja 2017

10 pomysłów na działanie z kobietami na wsi

Inspiracją do powstania tego wpisu jest rozmowa którą ostatnimi czasy przeprowadziłam w trakcie Ogólnopolskiego Spotkania Organizacji Działających na Terenach Wiejskich w Marózie. W trakcie konwersacji skupionej wokół kobiet działających na wsi, pojawiło się pytanie: "ale co właściwie, (oprócz wspólnego gotowania na festyn) można z kobietami na wsi robić?". No i właśnie wtedy pojawiła się myśl o tym, by pierwszy wpis "po" Marózie był właśnie o tym.

Nim jednak podejmiecie decyzję o tym, żeby działać w swoim lokalnym świecie pamiętajcie by zadbać o chociaż małą diagnozę lokalną, która najlepiej pozwoli Wam określić to czego najbardziej kobietom brakuje i co mogłoby je szczególnie zainteresować. Obiecuję, już dziś, że o diagnozie lokalnej też tu niebawem napiszę, chociaż nie ukrywam, że czasem jeden dzień szkolenia na o niej to też za mało... gdyż to temat długi i dość głęboki ale warty uwagi, szczególnie jeśli chcemy dobrze i świadomie działać na rzecz mieszkańców i razem z nimi.
Mając na uwadze kilka lat praktycznego doświadczenia w temacie działań z kobietami i dla kobiet na wsi prezentuję tylko 10 pomysłów na działanie. Mam nadzieję, że będzie dobry początek do rozpoczęcia lub rozszerzenia Waszych działań.

1. Warsztaty rękodzieła artystycznego - zarówno współczesne jak i tradycyjne formy (palmy, stroiki, decoupage, lalki motanki, szycie, sutasz, filcowanie, quilling, itp.)

2. Warsztaty fotograficzne - najlepiej w połączeniu z samodzielnym wywoływaniem zdjęć w ciemni.

3. Sesje fotograficzne - ukazujące piękno kobiet i otaczającej Was wsi. Dobrze jest do sesji zaprosić matki i córki, babcie i wnuczki, przyjaciół, osoby posiadające jakieś szczególne hobby...

4. Choreoterapia - terapia łącząca taniec i ruch. Ta forma działań bardzo zbliża ludzi.

5. Rajdy rowerowe - po dalszej i bliższej okolicy, polecam w połączeniu ze wspólnym ogniskiem.

6. Kobiece, sąsiedzkie grillowanie, najlepiej w pakiecie z dyskusją o tym, czego kobietom brakuje i potrzeba.

7. Warsztaty serowskie, winiarskie, cukiernicze... bazujące na lokalnych zasobach, jak również na produktach mniej Wam znanych, bo przecież fajnie jest spróbować czegoś całkiem nowego.

8. Wspólne wyjazdy do kina, teatru, filharmonii, muzeum lub na koncerty - w grupie raźniej, weselej i ciekawiej.

9. Zajęcia rozwojowe (na milion pro_kobiecych tematów) które pomagają lepiej zrozumieć siebie, czy też takie które mobilizują kobiety do działania - zadbajcie tylko do dobrego trenera!

10. Wspólne wyjazdy na badania profilaktyczne, które integrują, edukują i sprzyjają zdrowiu kobiet. Koniecznie wcześniej zgłoście i umówcie się na przyjazd w konkretnej przychodni.

Jak będziecie chciały poznać więcej pomysłów to dajcie znak w komentarzu. No i nie zapomnijcie również dodać coś od siebie. Chętnie poczytam co ciekawego robicie w swoich społecznościach.

niedziela, 21 maja 2017

Facebookowe słowo na niedzielę

Hej hop! Osoby, które tu zaglądają zapraszam serdecznie do polubienia mojego profilu na facebooku (wiem, że wiele i wielu z Was już to zrobiło - dzięki!). Wystarczy tylko dwa kliki 1. https://www.facebook.com/kobietanawsi/ i 2 "lubię to".
Będę wdzięczna za każdy like, za udostępnianie informacji dalej i za zaproszenie Waszych znajomych do polubienia tej strony.
ps. a już niebawem pojawi się tu wpis o kilku pomysłach na działania na wsi.

poniedziałek, 15 maja 2017

Idzie nowe... logo!

Zauważyliście zapewne, że ostatnimi czasy piszę tutaj trochę mniej. Wszystko z powodu bardzo dużej ilości zajęć... ale cały czas życie na wsi i w blogowym świecie jest mi bardzo bliskie. W tak zwanym międzyczasie - w przerwach pomiędzy pracą zawodową, szkoleniami, koszeniem trawy, plewieniem ogródka, odwiedzaniem wielu wsi, poznawaniem wielu aktywnych kobiet i sadzeniem różnych roślin od ponad dwóch miesięcy szykowałam, z pomocą bardzo zdolnej graficzki Agi Sz. logo projektu Kobieta na Wsi. Propozycji i konsultacji było całkiem sporo, rozbieżności w wyborze jeszcze więcej. Po rankingu przeprowadzonym wśród bliższych i dalszych znajomych zapadła decyzja, że wygra poniższy logotyp. Mam nadzieję, że jego prostota przypadnie Wam do gustu (dajcie znak w komentarzach, czy tak właśnie jest, bo mogę się też pomylić)
Cokolwiek o nim pomyślicie, to mogę Wam zdradzić, że to logo otwiera nowy rozdział w historii projektu Kobieta na Wsi. Historii, którą chcę tworzyć z Wami i dla Was.

PS. Korzystając z okazji dziękuję również Marcinowi, za to, że wchodząc na kobietanawsi.pl możecie znaleźć się na tym blogu... a to też pewien początek... ;-)

czwartek, 11 maja 2017

Letnia Akademia Kongresu Kobiet czeka!

AKTYWIZACJA - INTEGRACJA - EDUKACJA

Niezwykle inspirujące, bogate merytorycznie i mobilizujące do działania spotkanie dla kobiet w Polsce!
Nasz cel - wzmacnianie kobiet i budowanie ogólnopolskiej sieci kobiecej!

Kobiety, Dziewczyny, potrzebujecie dawki siostrzanej energii, wzmocnienia, wiedzy, kontaktów? To Letnia Akademia Kongresu Kobiet jest właśnie dla Was!

To już piąta edycja Akademii – wyjazdowego cyklu warsztatów, wykładów i spotkań z kobietami, które są tego warte!

Staniemy się jeszcze bardziej aktywne, pogłębimy publiczne kompetencje, zdobędziemy wiedzę (m.in. na temat praw kobiet), wyzwolimy w sobie liderki i przywódczynie, które wiedzą, jak ważne – szczególnie dziś, w tych nieprzyjaznych dla kobiet czasach – są współpraca i solidarność.

Zapraszamy kobiety z całej Polski, w każdym wieku, ponad podziałami! Te z Was, które chcą być aktywne w życiu publicznym, społecznym i politycznym, a SZCZEGÓLNIE TE PANIE, KTÓRE CHCĄ STARTOWAĆ W WYBORACH (zbliżających się samorządowych i nie tylko).

W programie Akademii realizowane są zajęcia w następujących zakresach:
  • Wizerunek i autoprezentacja;
  • Występy publiczne i sztuka argumentacji;
  • Internet i media społecznościowe;
  • Współpraca, przywództwo;
  • Kultura polityczna;
  • Feminizm i gender;
  • Wendo (sztuka samoobrony dla kobiet)
oraz spotkania i debaty z ważnymi osobami z życia publicznego.

Letnia Akademia to pięć dni niezapomnianego szkolenia, które odbędzie się w terminach:
  •  I turnus – 19-23 czerwca (przeznaczony tylko dla mieszkanek Wielkopolski);
  • II turnus – 23-27 czerwca;
  • III turnus – 27 czerwca - 1 lipca.
W rekrutacji brane jest pod uwagę m.in. dotychczasowe doświadczenie w działalności społecznej, politycznej i wolontariackiej, zwłaszcza na rzecz kobiet i społeczeństwa obywatelskiego oraz plany na przyszłość związane z działaniami społeczno-politycznymi.

Rejestracja trwa do 15 maja 2017 r.

wtorek, 9 maja 2017

4 edycja Forum Praktyków Partycypacji

Z wielką przyjemnością ogłaszam, że w tym roku odbędzie się 4 edycja Forum Praktyków Partycypacji, czyli 2-dniowego wydarzenia mającego na celu wymianę doświadczeń między osobami na co dzień zajmującymi się procesami włączania mieszkańców w procesy podejmowania decyzji. Tym razem wydarzenie organizowane będzie we współpracy z Miastem Lublin, w związku z czym organizatorzy zapraszają wszystkich praktyków partycypacji do Centrum Spotkania Kultur w Lublinie w dniach 5-6 czerwca!


Czym jest Forum Praktyków Partycypacji?
To wydarzenie przeznaczone dla osób aktywnie zaangażowanych w tematykę partycypacji obywatelskiej skierowane do każdego, kto posiada wiedzę i doświadczenie w realizacji różnych procesów partycypacyjnych, chce nawiązać nowe kontakty i poruszyć podczas niego bardziej skomplikowane problemy.

Organizując Forum organizatorzy chcą umożliwić praktykom partycypacji poznanie innych osób zajmujących się tą tematyką, stworzyć przestrzeń wymiany myśli i doświadczeń, wzajemnego poszerzania wiedzy. Chcą przyczyniać się do poprawy jakości procesów partycypacyjnych oraz utworzenia środowiska osób zajmujących się partycypacją, wspierających się merytorycznie i wzajemnie motywujących w organizacji własnych przedsięwzięć.

Kogo zapraszają?
Jak co roku, zaproszenie do udziału w Forum kierowane jest głównie do osób praktycznie zajmujących się partycypacją obywatelską, czyli takich, które przeprowadzają, nadzorują lub oceniają procesy włączające mieszkańców w podejmowanie decyzji, chcą się dzielić wiedzą jak to robić, ale też uczyć od innych.

W pierwszej kolejności zachęcani są praktycy partycypacji spośród:

– przedstawicieli administracji (samorządowej, rządowej),

– przedstawicieli organizacji pozarządowych,

– osób wspierających działania partycypacyjne: miejskich aktywistów, dziennikarzy zainteresowanych tematyką partycypacji obywatelskiej, akademików prowadzący procesy partycypacyjne, przedstawicieli firm zainteresowanych wątkiem partycypacji.

Rejestracja -> http://partycypacjaobywatelska.pl/forum-2017/rejestracja/

niedziela, 7 maja 2017

„Niebieska Linia” wznowiła działalność



Warto wiedzieć, że dzięki 300 darczyńcom oraz firmie Avon, „Niebieska Linia”, po trzech miesiącach przerwy wznowiła działalność. Pierwszy telefon zadzwonił minutę po jej uruchomieniu.
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” Instytutu Psychologii Zdrowia pomaga ofiarom przemocy od 1995 roku. Jego zespół zdążył już wypracować procedury, jak postępować w kryzysowych sytuacjach. Kiedy na numer „Niebieskiej Linii” dzwoni kobieta i mówi, że jest zamknięta w łazience, a mąż właśnie rozbija drzwi siekierą, konsultanci niemal z automatu zawiadamiają najbliższy komisariat policji.
W zeszłym roku konsultanci „Niebieskiej Linii” odebrali telefon 4 tys. razy. – Jakie rozmowy są najtrudniejsze? – zastanawia się Renata Durda, kierowniczka „Niebieskiej Linii”. – Niełatwe są te, podczas których ofiara przemocy mówi o planowanym samobójstwie – przyznaje. Zdarzyło jej się rozmawiać z kobietą, która wyznała, że właśnie połknęła dużą dawkę nasennych tabletek. Zadzwoniła, żeby powiedzieć, że to jej ostatni telefon i że to wszystko przez bijącego męża.
– Większość osób, które targają się na życie, wcale nie chce umierać. Po prostu nie widzą innego wyjścia z sytuacji. Dzwonią niby po to, żeby się pożegnać, a w rzeczywistości rozpaczliwie błagają o pomoc – mówi Renata Durda.

Poradnia Telefoniczna dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem działa od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00 -18.00 pod niezmienionym numerem: 22-668-70-00.

info: wiadomosci.ngo.pl

poniedziałek, 1 maja 2017

Na Winnym Szlaku...

Na początku nowego miesiąca rozpoczynam nowy cykl. Zapraszam Was w podróż po winnicach, których jest w Polsce coraz więcej. Od jakiegoś czasu staram się regularnie zaopatrywać w wina z lokalnych winnic i powiem szczerze, że żadne kupione w dyskoncie wino z Chile, Hiszpanii czy Portugalii nie smakuje tak dobrze, jak to z sąsiedniej wsi czy też z drugiego końca naszego kraju. Dlatego też zapraszam Was na wirtualny spacer, do miejsc, w których tworząc wino wkłada się w nie całe swoje serce, energię i zaangażowanie...
 f. piotrstolarski

Winnica Dom Bliskowice - położona na wapiennej skarpie w pradolinie Wisły, na trasie pomiędzy Kazimierzem Dolnym, a Annopolem. Jej początki sięgają 2009 r. Obszar uprawy winorośli stale się powiększa. Produkowane tam wino słynie z wyjątkowej barwy i smaku, a także z tego, że nie dodaje się do niego żadnych ulepszaczy. Bliskowickie wino serwowane jest na stołach warszawsich, angielskich i włoskich restauracji.

Winnica Solaris - leży na obrzeżach Opola Lubelskiego i działa od 2004 r. Jej właścicielami są pasjonaci, którzy dla hobby podporządkowali codzienność swojego życia. W opolskiej winnicy produkowane są wina gronowe, które charakteryzują się słodkimi, esencjonalnymi i smakowitymi owocami. Uprawiane są tam następujące odmiany winogron - Rondo i Regent na wina czerwone i różowe, oraz Seyval Blanc, Hibernal, Traminer i Solaris na wina białe. Wina z Winnicy Solaris zdobyły już wiele laurów i zawsze godnie reprezentują lokalny, lubelski region.

Winnica Domowa Kalisja - kameralna winnica  położona na terenie gminy Józefów nad Wisłą, w miejscowości Stare Kaliszany. Prowadzona jest przez pasjonata, dla którego główną wartością jest jakość wytwarzanego produktu. Winnica działa od 2006 r., a jej podłoże tworzą głównie wapienie.
Rosną tam winogrona vitis vinifera: Milia, Traminer, Dunaj i Turan oraz hybrydy: Jutrzenka, Hibernal, Muskat, Freyminer, Seyval Blanc, Rondo, Regent. Co ciekawe osoby odwiedzające to miejsce mają zawsze możliwość, oprócz degustowania wybornego wina, spróbować także świeżo wypalanej kawy i cydru.
Winnica Skarpa Dobrska - została założona w 2014 roku w miejscowości Dobre, k. Kazimierza Dolnego. Winnica przylega do Rezerwatu Przyrody Skarpa Dobrska usytuowanego w otulinie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Celem i głównym priorytetem tej winnicy jest stworzenie wina bogatego w aromat i smak, o jak najlepszej jakości i wyjątkowych walorach smakowych. Do produkcji wina używane są jedynie wyselekcjonowane, w pełni dojrzałe owoce. Produkcja odbywa się w kontrolowanej temperaturze. Aby zapewnić naturalność, wino ze Skarpy Dobrskiej nie jest ani dosładzane, ani odkwaszane.

Winnica Pasja Roztocza - znajduje się ona w miejscowości Lipowiec, 18 km od Biłgoraja, na pograniczu Roztocza Zachodniego i Środkowego, nieopodal Zwierzyńca. Działa od 2008 r. Uprawiane są tam odmiany Riesling, Solaris, Johanniter, Cabernet Cantor, Dornfelder, Acolon oraz Nero i Fenix. Wapienna gleba, słoneczne lato i ciepłe noce sprawiają, że produkowane tam wino charakteryzuje wyjątkowy smak i aromat.

Winnica Pańska Góra - jest jedną z najstarszych w regionie Małopolskiego Przełomu Wisły, jej początki sięgają 2002 r.. Położona jest na stoku z litej skały wapiennej z cienką warstwą margla. Na szczycie winnicy znajduje się drewniana kapliczka ze św. Wincentym patronem winnic i winiarzy. Plantacja leży w urokliwym miejscu, nad brzegiem Wisły, na przeciw Zamku w Janowcu, między dwoma rezerwatami przyrody. Uprawiane tam odmiany winogron to m.in. riesling, muszkat odeski, rondo, hibernal, sibera, bianka, regent, marechal foch.
Zachęcam Was do tego, byście kolejny raz sięgając na sklepowej półce po wino, spojrzeli na jego etykietę i zastanowili się przez moment nad tym skąd to wino pochodzi. Bo może warto zamiast do sklepu, wybrać się do lokalnej winnicy (lub jej sklepu online) i tam zakupić wino, które oprócz tego, że nie posiada siarczanów, zapewni Wam wyjątkową esencję smaku i niezapomniane doznania...