piątek, 18 czerwca 2021

Europejskie Dni Dziedzictwa

Właśnie ruszają zgłoszenia wydarzeń organizowanych w ramach  Europejskich Dni Dziedzictwa, których koordynatorem w województwie lubelskim jest Muzeum Wsi Lubelskiej. Kulminacja tegorocznej 29. edycji EDD przypada tradycyjnie w drugi i trzeci weekend września – czyli 11 i 12 września oraz 18 i 19 września.

Tematem przewodnim EDD w tym roku jest hasło „Smaki dziedzictwa”. Zachęcamy do udziału instytucje kultury, fundacje, stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich i inne organizacje, które pomogą uczestnikom rozsmakować się w historii. Nie tylko te osoby i grupy, które od lat z nami współpracują, ale również nowych organizatorów lokalnych.

Organizując poszczególne wydarzenia w ramach tegorocznego EDD pokażmy mozaikę naszego niematerialnego dziedzictwa – bogactwo lubelskich smaków. Od biłgorajskiego piroga po kartoflaki z Woli Osowińskiej. Od ryb z lubelskiego Powiśla po nadbużańskie rarytasy. Wróćmy do smaków i produktów, jakie były znane na tych terenach przez pokolenia – choćby kaszy gryczanej, białego sera, oleju rzepakowego i konopnego, a także ziemniaków, postnych zup czy uprawianych własnoręcznie warzyw. Przypomnijmy historię żydowskich cebularzy, sławnych sękaczy czy ślubnego korowaja.

Nie zapominajmy także o tym, co pozostaje fundamentem EDD – o miejscach i zabytkach, które na co dzień pozostają niedostępne są dla oczu, a często i świadomości ludzi. Opowieść o smakach dziedzictwa można snuć w wielu miejscach i formach. Nie tylko jako propozycję degustacji, ale również przywołując historie potraw, opowieść o ich funkcji, wymiarze kulturowym czy znaczeniu obrzędowym . Ale może to być również opowieść wokół stołu – o ucztach, zastawach, wspólnym spożywaniu posiłków. Może znacie jakieś miejsce, gdzie lata temu istniała znana restauracja lub kawiarnia, albo z waszych stron pochodziła autorka jakiejś książki kulinarnej? Znaleźliście stary pamiętnik, gdzie została zapisana jakaś receptura, bądź dokumenty mówiące o  sprzedaży czy spożyciu produktów żywnościowych? To idealny czas na opowieść o tych wszystkich wątkach. Niech to będą historie pokazujące smaki i smaczki dziedzictwa.

Inicjatywy w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa można zgłaszać na stronie internetowej: https://edd.nid.pl/formularz-zgloszeniowy/

Termin zgłoszeń mija 30 czerwca 2021 r.

info: Muzeum Wsi Lubelskiej

czwartek, 17 czerwca 2021

EPALE: Edukacja na wakacjach?!

Większość z nas zapewne spotkała się z hasłem "Podróże kształcą". Sezon urlopowy się rozkręca, zbliżają się wakacje. Dużo osób planuje wypoczynek. Szuka odpowiednich miejsc do jego realizacji. Może warto planując podróże, niezależnie od tego, czy daleko czy też blisko poszukać miejsc, które poza wypoczynkiem zapewnią nam też dawkę edukacji, która w podróży może mieć bardzo różny wymiar. Może na naszych wakacjach nabędziemy nowe kompetencje, udoskonalimy znajomość języka obcego, a może poznamy nowe smaki, historie lub tradycje? Być może odkryjemy i poznamy historię miejsca, które jest blisko, a którego nie mieliśmy okazji nigdy wcześniej odwiedzić? Nieważne czy będziemy podróżować tylko weekendowo czy też tygodniowo, mamy naprawdę wiele okazji do poszerzania swoich horyzontów. Wszystko zależy tylko od naszych chęci i nastawienia. Bo czas wakacji służy też temu, by się rozwijać. Czytaj dalej -> KLIK



wtorek, 15 czerwca 2021

e-Bank Talentów 2021

“e-Bank Talentów 2021” jest to pionierski projekt skierowany do najzdolniejszych młodych artystów od 13 do 22 roku życia z całej Polski. 

Misją programu jest odnalezienie najbardziej uzdolnionych artystycznie młodych muzyków oraz zapewnienie im pomocy w budowaniu kariery.

W ramach programu każdy z 40 wyłonionych stypendystów otrzyma możliwość indywidualnych lekcji mistrzowskich oraz spotkań z wybitnymi autorytetami z dziedzin pokrewnych - pomocnych w budowaniu kariery. Zajęcia poprowadzą m.in. @Adam Sztaba, @Jakub Józef Orliński, Krzesimir Dębski, @Grupa MoCarta, Marek Sierocki oraz wielu innych.

Podczas II edycji stypendyści dowiedzą się jak zbudować zespół, współpracować z mediami, jak chronić swoje prawo intelektualne - autorskie oraz jak rozpocząć komponowanie muzyki filmowej. Ponadto w ramach programu każdy stypendysta zgłębi tajniki produkcji muzycznej, prezencji medialnej, podstaw improwizacji, PR-u i rozwoju osobistego.

W ramach programu e-Bank Talentów 2021 prowadzimy nabór do klas:

  • akordeonu - Klaudiusz Baran,
  • wiolonczeli - Tomasz Strahl, @Jakub Dubik, @Marcin Zdunik, Piotr Hausenplas,
  • skrzypiec - @Agata Szymczewska, @Janusz Wawrowski, @Jakub Jakowicz,
  • altówki - @Katarzyna Budnik,
  • saksofonu - @Paweł Gusnar. 

Aby wziąć udział w programie należy:

  1. Nagrać krótki materiał audio-video prezentujący umiejętności artystyczne.
  2. Wypełnić poprawnie formularz zgłoszeniowy na www.BankTalentow.com/aplikuj.

Do poprzedniej edycji programu zgłosiło się ponad pół tysiąca osób z całej Polski! Przypominamy, że zgłoszenie i udział w programie są całkowicie darmowe a w przypadku takiej samej punktacji konkursowej decyduje kolejność zgłoszeń. 

Głównymi partnerami programu jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Instytut Muzyki i Tańca. Organizatorem projektu jest Fundacja Master Art.

Aplikacje do programu przyjmowane są do dnia 25 czerwca 2021.

środa, 9 czerwca 2021

Warsztaty w Łowiczu wracają!

 Fundacja Wspomagania Wsi ogłasza nabór uczestników na spotkanie realizowane metodą warsztatową pt. WRACAMY DO DZIAŁAŃ – WYZWANIA I SZANSE. Celem warsztatu jest wymiana wiedzy między uczestnikami i podniesienie ich energii do ponownego włączania mieszkańców terenów wiejskich do działań i systematycznej aktywności na rzecz swoich społeczności i dobra wspólnego.

Kto może wziąć udział w warsztacie?

Warsztat przeznaczony jest dla przedstawicieli organizacji pozarządowych i rad sołeckich, działających na rzecz swoich społeczności we wsiach i miasteczkach do 6000 mieszkańców.

Do udziału w warsztacie zapraszamy pojedyncze osoby lub dwuosobowe zespoły, przedstawicieli organizacji lub rad sołeckich.

 

Uwaga! Pierwszeństwo w kwalifikowaniu do udziału będą miały osoby zaszczepione przeciw Covid-19.

 

Kto poprowadzi warsztat?

Warsztat prowadzony będzie przez psycholożkę społeczną Marzenę Łotys, posiadającą szerokie doświadczenie w zarządzaniu i prowadzeniu działań społecznych.

 

Czego można będzie się nauczyć?

Czas pandemii w wielu miejscach spowolnił lub wręcz zatrzymał działalność społeczną. Bardzo często osoby aktywne społecznie zostały osamotnione w swoich działaniach, a czasem wręcz zostały same z rozpoczętymi działaniami. Naszym celem jest wzmocnienie energii tych aktywnych osób, „podładowanie ich wewnętrznych akumulatorów” i poszukanie odpowiedzi na aktualne pytania dotyczące tego jak:

– w przyszłości zapewnić sobie realne wsparcie innych mieszkańców, również w czasach kryzysu;

– przywrócić chęć mieszkańców do włączania się w działania w obecnych czasach;

– włączać w działania na rzecz dobra wspólnego osoby o odmiennych poglądach;

– prezentować swoje stanowisko w sposób bezpieczny i akceptowalny dla wszystkich stron;

– nie ulegać szumowi informacyjnemu i z wielu źródeł przekazu wybierać wiarygodne informacje;

 

W trakcie spotkania, w oparciu o różnorakie techniki warsztatowe, uczestnicy wymienią się swoimi doświadczeniami z czasu pandemii i wypracują metody skutecznego powrotu do aktywnych działań oraz efektywnego wykorzystania odradzającej się energii społecznej. Zastanowimy się wspólnie nad tym, co robić by w przypadku kolejnych kryzysów pozostać w otoczeniu innych aktywnych osób z naszego środowiska oraz jak analizować docierające do nas informacje, tak by w czasach niepewności nie ulegać dezinformacji.

 

Gdzie i w jakim terminie odbędzie się warsztat?

Warsztat odbędzie się w Łowiczu w Hotelu Eco. Zakwaterowanie w pokojach jedno lub dwu osobowych. Poniżej podajemy termin warsztatu.

 

Data warsztatuTermin zamknięcia naboru uczestników
02-04 lipca 2021 r.  14 czerwca 2021 r.

 

W pierwszym dniu warsztatu, zajęcia rozpoczynają się około godz. 14.00 a ostatniego dnia kończą ok. godz. 13.00.

 

UWAGA: Jednorazowo w warsztacie może brać udział maksymalnie 16 osób. Doradzamy jak najwcześniejsze wysłanie zgłoszeń, gdyż listy uczestników zapełniają się bardzo szybko. Kolejność zgłoszeń jest bardzo istotna, jednakże Fundacja zastrzega sobie prawo wyboru uczestników na podstawie informacji zawartych w formularzu zgłoszeniowym.

 

Koszt udziału w warsztacie:

Fundacja Wspomagania Wsi pokrywa koszty udziału w warsztacie takie jak: noclegi, posiłki i materiały dydaktyczne. Fundacja nie pokrywa kosztów podróży.

 

Jak wziąć udział w warsztacie?

Jeśli są Państwo zainteresowani udziałem w warsztacie prosimy o szczegółowe wypełnienie formularza zgłoszeniowego i przysłanie go e-mailem na adres mslotwinskalychota@fww.pl. Termin nadsyłania zgłoszeń podany jest powyżej.

Potwierdzenie udziału wraz z informacją o terminie warsztatu i szczegółowym programem otrzymają Państwo e-mailem najpóźniej na 8 dni przed rozpoczęciem warsztatu, na który zostaną Państwo zakwalifikowani.

 

Zapraszamy! Wszelkich dodatkowych informacji udziela Monika Słotwińska-Łychota (Fundacja Wspomagania Wsi, ul. Bellottiego 1, lok. 1; 01-022 Warszawa, e-mail: mslotwinskalychota@fww.pl )

 

środa, 2 czerwca 2021

EPALE: Gdy działasz na wsi...

Działając w organizacjach i z organizacjami na wsiach, często spotykam mnóstwo ludzi, którym nieustająco chce się zmieniać lokalny świat. Często z nimi rozmawiam, czasem dopytuję i stale obserwuję, gdyż interesuje mnie co ich motywuje, co powoduje, że działają w małej społeczności, co jest dla nich sukcesem... Postanowiłam dziś przyjrzeć im się bliżej i podzielić się informacjami, które płyną od nich samych. Mam nadzieję, że ten tekst zainspiruje lub na nowo zmotywuje do działań, szczególnie tych, którzy tak jak ja, działają społecznie na małych wsiach... Czytaj dalej -> KLIK