środa, 20 września 2017

Cztery pomysły na pieniądze!

Mam dziś dla Was kolejne pomysły, na pozyskanie środków grantowych, które umożliwią Wam podjęcie nowych lub kolejnych inicjatyw. Jest to tylko i AŻ cztery pomysły, z których mam nadzieję, wybierzcie coś dla swoich organizacji. A jeśli nawet ta informacja nie jest bezpośrednio dla Was, to podzielicie się nią z organizacjami i instytucjami, które podejmują działania w zakresie proponowanych grantów. 

Z doświadczenia wiem, że zawsze warto aplikować, pisać wnioski i próbować zdobywać pieniądze. Nigdy w tym zakresie nie można się poddawać i myśleć: "hmm... to nie dla nas", "chyba jesteśmy zbyt małą organizacją", "na pewno nie mamy szans". Po pierwsze takie myślenie, nie motywuje, a po drugie warto wiedzieć, że szanse ma każdy... czasem tylko trzeba dłużej poczekać na przyznanie grantu. Zachęcam więc Was do działania! Zdobywajmy granty, bierzmy sprawy w swoje ręce i zmieniajmy naszą wieś na lepsze!

1. "Regionalny Konkurs Grantowy" w ramach Programu "Równać Szanse 2017" 
(do 8500zł)
Celem konkursu jest wsparcie projektów, których celem ma być rozwój u młodych ludzi umiejętności społecznych przydatnych zarówno w ich obecnym, jak i dorosłym życiu.
O dotacje do 8 500 zł na projekty minimum 6-miesięczne, rozpoczynające się nie wcześniej niż 1 lutego 2017 r. i trwające nie dłużej niż do 31 sierpnia 2017 r. mogą ubiegać się organizacje pozarządowe, gminne domy kultury i gminne biblioteki oraz nieformalne grupy dorosłych  z terenów wiejskich i miast do 20 000 mieszkańców.
Termin składania wniosków upływa 25 października 2017 roku, do godziny 12.00. 
Niezbędne szczegóły znajdziecie TUTAJ

2. Fundusz Małych Grantów na projekty poprawiające bezpieczeństwo drogowe. 
(20 000zł)
Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego dofinansuje lokalne projekty propagujące poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wnioski można przesyłać do 17 października 2017 roku. W tym roku promowane będą projekty, które skupią się na zagadnieniu prędkości, jako głównej przyczyny wypadków drogowych. Temat konkursu jest zgodny z hasłem IV Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. SZCZEGÓŁY

3. Program Moja Mała Ojczyzna (10 000 - 30 000zł) to program grantowy skierowany do wszystkich aktywnych osób, którym zależy na miejscowości, w której żyją i którzy mają pomysł, jak ją zmieniać. Fundacja udzielając finansowego wsparcia chce zaktywizować lokalne środowiska do działań, które integrują społeczność, poprawiają jakość życia, pielęgnują lokalny patriotyzm, upamiętniają lokalnych bohaterów i wydarzenia, wspierają edukację, sport i rekreację.  Nabór trwa od 9 października do 31 listopada 2017 r. 
Wnioski mogą składać działające w lokalnym środowisku organizacje posiadające osobowość prawną, np.: fundacje, stowarzyszenia, państwowe szkoły, przedszkola, żłobki, biblioteki, domy kultury, kluby sportowe, organizacje nieformalne takie jak np. koła gospodyń wiejskich, wspólnoty parafialne. Pomysł może również zgłosić każdy, kto do swojej inicjatywy namówi do współpracy jedną z wymienionych instytucji. Więcej informacji na stronie: www.fundacja.bgk.pl/programy/moja-mala-ojczyzna

4. „Tu mieszkam, tu zmieniam” (od 3000 do 8000zł)
Inicjatywa społeczna – Fundacji Banku Zachodniego WBK i Banku Zachodniego WBK pod hasłem „TU MIESZKAM, TU ZMIENIAM”, wyciąga pomocną dłoń w kierunku działań oddolnych i realizacji projektów społecznych. III edycja konkursu grantowego daje szanse zdobycia jednego ze 100 grantów, którymi wsparte będą najbardziej perspektywiczne cele.
W konkursie może wziąć udział każdy. Wystarczy kreatywny i konkretny pomysł na zmianę w swojej okolicy, który zostanie zgłoszony za pośrednictwem dowolnej fundacji, stowarzyszenia lub pozarządowej organizacji społecznej, ale także szkoły, domu kultury, czy też innej instytucji samorządowej. Projekty można zgłaszać za pomocą aplikacji internetowej .Nabór wniosków trał od 15 lipca do 30 września 2017 r. Pomimo, że termin ten już minął, warto zaznaczyć sobie te daty w kalendarzu na kolejny rok.



piątek, 15 września 2017

Wrześniowa herbata jabłkowa

Jako, że sezon na zbiór jabłek już się rozpoczął, dziś mam dla Was przepis na herbatę z dodatkiem jabłka. Jest ona bardzo orzeźwiająca. Najlepiej smakuje, w połączeniu z dojrzałymi jabłkami. Polecam spożywanie jej w połączeniu z ciepłym kocem, świeczką i dobrą książką.

Składniki na 1 porcję: 
- 100ml wody
- łyżeczka zielonej lub czarnej herbaty liściastej
- łyżeczka miodu
- obrane i drobno pokrojone, dojrzałe jabłko

Przygotowanie:
Zaparzamy herbatę w czajniczku. Dodajemy do niej miód. Mieszamy. Pokrojone jabłko wkładamy do miseczki lub do dzbanka. Zalewamy je dobrze zaparzoną herbatą. Po upływie ok 10 minut, herbatę wlewamy do filiżanki, a jabłko zjadamy łyżeczką.

Podczas spożycia, odczucie jesiennych klimatów jest gratis!



środa, 13 września 2017

Gospodarstwa opiekuńcze – rozwijanie usług społecznych na obszarach wiejskich - rusza nabór na seminaria

Kobiety na wsi, bardzo polcam Wam udział w seminariach organizowanych przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie w ramach realizacji operacji „Gospodarstwa opiekuńcze – rozwijanie usług społecznych na obszarach wiejskich”. Celem operacji jest wymiana wiedzy oraz nawiązanie współpracy pomiędzy aktorami istotnymi z punktu widzenia rozwoju gospodarstw opiekuńczych w Polsce.

Co prawda organizatrzy zapraszają szczególnie przedstawicieli instytucji ale na każdej konferecnji jest kilka miejsc dla osób zainteresowanych tematem, które nie koniecznie muszą być na etacie. Osobiście sądzę, że gospodarstwa opiekuńcze będą coraz bardziej popularne w naszym kraju. Ten temat, coraz częsciej pojawia się w różnych okolicznościach i zdobywa coraz szersze grono zwolenników. Wiem nawet, że w Polsce funkcjonuje już kilka tego typu gospodarstw, które świetnie funkcjonują.
Zaproszenie na seminaria kierowane jest do:
- Przedstawicieli władz samorządowych (władz wykonawczych oraz uchwałodawczych) na szczeblu lokalnym oraz regionalnym;
- Pracowników instytucji samorządowych (w szczególności pracowników Urzędów Gmin, Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej, Urzędów Marszałkowskich, Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej);
- Przedstawicieli władz państwowych i administracji państwowej (w szczególności Urzędów Wojewódzkich);
- Innych osób zaangażowanych w rozwój obszarów wiejskich (w szczególności pracowników sektora doradztwa rolniczego oraz Lokalnych Grup Działania).

W dniach od 4 do 8 września 2017 roku odbędą się spotkania w pierwszych województwach:

LUBELSKIE - w dniu 04.10.2017 r. (szczegóły u p. Marty Zając - mzajac@lodr.konskowola.pl)
Zachodniopomorskie – w dniu 4.09.2017 w Hotelu Focus, ul. Małopolska 23, Szczecin
Wielkopolskie – w dniu  5.09.2017 w Hotelu Ikar, ul. Solna 18,  Poznań
Lubuskie – w dniu 6.09.2017 w Hotelu Amadeus, ul. Jedności 87 A,  Zielona Góra
Dolnośląskie  – w dniu 7.09.2017 w Hotelu Plus, ul. Zaolziańska 2,  Wrocław
Opolskie – w dniu 8.09.2017 w Hotelu Pod Złotą Koroną, ul. Oświęcimska 136, Opole

Osoby zainteresowane udziałem w seminariach proszone są o kontakt z koordynatorem projektu: Konrad Stępnik, tel. 12 424-05-36, mail: k.stepnik@cdr.gov.pl

Liczba miejsc jest ograniczona – w każdym seminarium może brać udział maksymalnie 30 osób, z czego 20 osób  reprezentować będzie jednostki samorządu terytorialnego z terenu danego województwa.

Program spotkań:
8.30 – 9.00 - Rejestracja uczestników

9.00 – 9.45 - Idea rolnictwa społecznego i dobre praktyki w zakresie gospodarstw opiekuńczych

9.45 – 10.30 - Koncepcja gospodarstw opiekuńczych w Polsce

10.30 – 10.45 - Przerwa kawowa

10.45 – 11.30 - Możliwości finansowania gospodarstw opiekuńczych

11.30 – 12.00 - Dyskusja

12.00 – 13.30 - Działania władz centralnych i samorządowych na rzecz rozwoju usług opiekuńczych. Możliwości współpracy na rzecz rozwoju gospodarstw opiekuńczych

13.30 – 14.00 - Lunch

Sama mam zamiar wziąć udział w  tego typu spotkaniu i obiecuję, że o terminach z innych województw będą Was tutaj informowała. Będę wdzięczna jeśli przekażecie i udostępnicie tą informację dalej.


poniedziałek, 4 września 2017

Zaproszenie na konferencję

Zapraszam do wzięcia udziału w konferencjach pn. „Certyfikowanie produktów tradycyjnych elementem konkurencyjności regionu”  organizowanych przez Lokalną Grupę Działania Ziemi Kraśnickiej w partnerstwie z Cechem Rzemiosł Spożywczych w Lublinie,  Stowarzyszeniem Kraina Lasów i Jezior- Lokalna Grupa Działania oraz Lokalną Grupą Działania Królewskie Ponidzie w ramach realizacji operacji: „Zrównoważony rozwój regionu w oparciu o certyfikowane produkty tradycyjne”.

Operacja ma  na celu wzrost znaczenia certyfikacji żywności jako narzędzia poprawy konkurencyjności na obszarach wiejskich oraz upowszechnienie aktualnej wiedzy na temat certyfikacji polskich produktów i artykułów spożywczych i wymianę doświadczeń i wzrost umiejętności praktycznych w zakresie stosowania systemu certyfikacji w czterech województwach tj. lubelskie, lubuskie, podkarpackie oraz świętokrzyskie.

Udział w konferencji pozwoli uczestnikom na zapoznanie się z aktualną wiedzą na temat certyfikacji polskich produktów i artykułów spożywczych w zakresie;
1.  Produktu lokalnego i tradycyjnego będącego szansą na rozwój przedsiębiorczości;
2. Certyfikatów żywności w Polsce oraz UE jako narzędzia poprawy konkurencyjności polskich produktów
3. Znaczenia certyfikacji jakości produktów dla uczestników łańcucha żywności. Przykłady certyfikacji regionalnej na podstawie  lokalnych produktów
4. Systemów Certyfikacji Jakości w rolnictwie ekologicznym;
5. Kontroli i certyfikacji produktów rolnych jako promowanie produktów o specyficznych cechach. 
6. Produkty regionalne i lokalne w województwie lubelskim, świętokrzyskim, lubuskim oraz podkarpackim.
Zaproszenie na konferencje skierowane jest do mieszkańców województw lubelskiego, lubuskiego, świętokrzyskiego oraz podkarpackiego:
  •  producentów produktów tradycyjnych
  • przedstawicieli restauracji oraz firm cateringowych
  • przedstawicieli zagród tematycznych oraz miejsc kultury
  • przedstawicieli gospodarstw agroturystycznych
  • przedstawicieli szkół rolniczych/szkół zawodowych branżowych 
  • przedstawicieli organizacji udzielających dotacji na podejmowanie i rozwój działalności gospodarczej na obszarach wiejskich tj. LGD
  • przedstawicieli ośrodków doradztwa rolniczego  
Konferencje odbędą się w następujących terminach:
  • Lubelskie – w dniu 8 września 2017 w Hotelu Focus, al. Warszawska 109 w Lublinie
  • Świętokrzyskie- w dniu 11 września 2017 w Buskim Samorządowym Centrum Kultury, ul. Mickiewicza 22 w Busko-Zdroju
  • Lubuskie- w dniu 22 września 2017 w Hotelu Willa Park Hotel, ul. Piłsudskiego 19 w Żaganiu
  • Podkarpackie w dniu 29 września 2017 w Park Hotel & Wellness, ul. Paderewskiego 124a
  • w Rzeszowie
Osoby zainteresowane udziałem w konferencjach  proszone są o kontakt z koordynatorem projektu; Wiolettą Wilkos. Tel. 81 825 27 27, +48 608 635 477, email: biuro@lgdkrasnik.pl lub partnerami projektu tj. Cechem Rzemiosł Spożywczych w Lublinie,  Stowarzyszeniem Kraina Lasów i Jezior- Lokalna Grupa Działania oraz Lokalną Grupą Działania Królewskie Ponidzie.

Liczba miejsc ograniczona- w każdej konferencji może brać maksymalnie  150 osób.

Więcej informacji na stronie Lokalnej Grupy Działania Ziemi Kraśnickiej 
www.lgdkrasnik.pl oraz partnerów projektu. 


Bezpłatne szkolenia z akcji Masz Głos

Polecam Waszej uwadze, bardzo atrakcyjne, bezpłatne szkolenie. Akcja Masz Głos zaprasza na bezpłatne szkolenia, odbywające się w każdym województwie. Podczas spotkania uczestnicy będą wymieniać się doświadczeniami, poznawać narzędzia przydatne w działaniach obywatelskich oraz dowiadywać się dlaczego warto skorzystać ze wsparcia akcji Masz Głos! W szkoleniach mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani.
Podstawowe zasady:
  • udział jest bezpłatny, bezpłatne materiały edukacyjne
  • liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń,
  • wypełnienie formularza jest równoznaczne z zadeklarowaniem obecności na spotkaniu
Daty i miejsca spotkań:
13 września (środa), Toruń (woj. kujawsko-pomorskie) "Partycypacja społeczna w rozwoju lokalnym. Podstawy funkcjonowania samorządu terytorialnego"
15 września (piątek), Szczecin (woj. zachodniopomorskie) "Jak wpływać na budżet gminy?"
15 września (piątek), Piotrków Trybunalski (woj. łódzkie) "Partycypacja społeczna w rozwoju lokalnym. Podstawy funkcjonowania samorządu terytorialnego"
16 września (sobota), Katowice (woj. śląskie) "Angażowanie mieszkańców metodą organizowania społecznościowego"
16 września (sobota), Zielona Góra (woj. lubuskie) "Jak wpływać na budżet gminy?"
16 września (sobota), Rzeszów (woj. podkarpackie) "Jak inni widzą (jeśli widzą) widzą nasze działania? Podstawy działań lokalnych"
19 września (wtorek), Olsztyn (woj. warmińsko-mazurskie) "Diagnoza lokalna w działalności mieszkańców. Co zrobić aby wiedzieć więcej i działać skuteczniej?"
20 września (środa), Lublin (woj. lubelskie) "Jak inni widzą (jeśli widzą) widzą nasze działania? Podstawy działań lokalnych"
20 września (środa), Poznań (woj. wielkopolskie) "Partycypacja społeczna w rozwoju lokalnym. Podstawy funkcjonowania samorządu terytorialnego"
20 września (środa), Ełk (woj. warmińsko-mazurskie) "Budżet gminy, podstawy prawne tworzenia, uchwalania i wykonywania budżetu gminy. Jak mieszkańcy mogą wpływać na budżet?"
21 września (czwartek), Białystok (woj. podlaskie) "Angażowanie do działania. Jak prowadzić działania aby zdobyć poparcie mieszkańców?"
23 września (sobota), Kraków (woj. małopolskie) "Jak inni widzą (jeśli widzą) widzą nasze działania? Podstawy działań lokalnych"
25 września (poniedziałek), Warszawa (woj. mazowieckie) "Jak mieszkańcy mogą wpływać na przestrzeń miasta i wsi? Podstawy prawne udziału mieszkańców w kształtowaniu przestrzeni publicznej"
27 września (środa), Opole (woj. opolskie) "Angażowanie mieszkańców metodą organizowania społecznościowego"
27 września (środa), Kutno (łódzkie) "Partycypacja społeczna w rozwoju lokalnym. Podstawy funkcjonowania samorządu terytorialnego"
28 września (czwartek), Wrocław (dolnośląskie) "Angażowanie mieszkańców metodą organizowania społecznościowego"
29 września (piątek), Gdańsk (woj. pomorskie) "Jaki wpływ ma twój głos? Narzędzia współpracy z samorządem (budżet obywatelski, inicjatywa lokalna, inicjatywa uchwałodawcza, informacja publiczna) - jak to działa?"
29 września (piątek), Kielce (woj. świętokrzyskie) "Jak inni widzą (jeśli widzą) widzą nasze działania? Podstawy działań lokalnych"
30 września (sobota), Malbork (woj. pomorskie) "Jaki wpływ ma twój głos? Narzędzia współpracy z samorządem (budżet obywatelski, inicjatywa lokalna, inicjatywa uchwałodawcza, informacja publiczna) - jak to działa?
info: maszglos.pl