piątek, 26 lutego 2021

"Seniorzy w akcji!" - rusza rekrutacja

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" poszukuje osób w wieku 60+, które chcą wyjść naprzeciw aktualnym wyzwaniom, pokonywać skutki izolacji i realizować działania wzmacniające więzi społeczne.


U podstaw konkursu „Seniorzy w akcji” leży chęć znalezienia jak najlepszych i różnorodnych pomysłów na zaangażowanie osób 60+ w życie społeczne. Konkurs pokazuje, że osoby starsze to nie tylko odbiorcy oferty do nich kierowanej, ale także pomysłodawcy i realizatorzy działań w swoich społecznościach. W projektach „Seniorów w akcji” to właśnie osoby starsze pełnią funkcję animatorów projektów, koordynatorów i menedżerów. W ramach programu animatorzy nie tylko realizują projekty, ale również rozwijają swoje umiejętności. Podczas warsztatów online, zjazdów i pracy indywidualnej z tutorami dopracowują swoje pomysły, przygotowują się do ich realizacji, dowiadują się, jak podnosić poziom relacji i komunikacji w zespołach projektowych. Warsztaty to też okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami konkursu, omówienia etapu rozwoju poszczególnych projektów i uzyskania wsparcia. Wśród zeszłorocznych projektów znajdują się przykłady działań, które z powodzeniem można przenieść do internetu. Animatorzy z poprzedniej edycji programu korzystali z dostępnych narzędzi do zdalnej komunikacji. Spotykali się na zoomie, skype oraz organizowali transmisje na żywo w mediach społecznościowych.

Najważniejszym wyzwaniem, przed którym stoją teraz lokalne organizacje i instytucje, jest pokonywanie skutków izolacji, budowanie nowych relacji międzyludzkich i poszukiwanie nowych sposobów odbudowania więzi. – mówi Małgorzata Stanowska, koordynatorka konkursu „Seniorzy w akcji” z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. W tym roku zarówno planowanie, jak i realizacja działań związanych z konkursem będą odpowiadać na bieżące potrzeby. Chcemy, aby uczestnicy czuli się komfortowo i bezpiecznie, dlatego większość spotkań i warsztatów odbędzie się w formule online, do czasu aż będziemy mogli na nowo spotkać się i rozmawiać ze sobą twarzą w twarz. – dodaje.

Konkurs skierowany jest do osób starszych oraz par międzypokoleniowych (osoba 60+ i osoba młodsza o co najmniej 25 lat) we współpracy z organizacją pozarządową lub instytucją, która pełni rolę podmiotu aplikującego o dotację (np. Uniwersytet Trzeciego Wieku, fundacja, stowarzyszenie, dom kultury). Konkurs ma przyjazną formułę. Do wzięcia udziału nie jest potrzebne doświadczenie w pisaniu projektów. Procedura jest bardzo uproszczona. Liczy się pomysł, chęć do działania i umiejętność współpracy z ludźmi. Autorzy projektów otrzymają silne wsparcie merytoryczne. Nie tylko zrealizują swój pomysł pod okiem ekspertów, ale również rozwiną się jako lokalni liderzy i animatorzy. W ramach konkursu można uzyskać dotację w wysokości do 15 000 zł.  

Aby zgłosić się do konkursu, należy wypełnić formularz listu intencyjnego, który jest dostępny TUTAJ. Składanie listów intencyjnych trwa do 22 marca 2021 roku. 

Konkurs „Seniorzy w akcji” realizowany jest przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” w ramach Programu „Uniwersytety Trzeciego Wieku – Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

REGULAMIN KONKURSU

Już prawie 400 projektów z całej Polski zostało zrealizowanych we współpracy z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę” w ramach programu „Uniwersytety Trzeciego Wieku – Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Zainspiruj się i zrealizuj swój pomysł! Zobacz kilka ukończonych projektów: PROJEKTY

Jako osoba biorąca w przeszłości udział w kilku inicjatywach Towarzystwa "ę", rekomenduję udział w tym projekcie i zachęcam wszystkich do aplikowania.

środa, 24 lutego 2021

Konkurs „Kulinarne skarby Wielkanocy”

Urząd Marszałkowski Wojewódzki, ogłasza konkurs „Kulinarne skarby Wielkanocy” skierowany dla mieszkańców obszarów wiejskich województwa lubelskiego na opis i przepisy tradycyjnych potraw wielkanocnych.

Wielkanoc to największe święto chrześcijańskie, które w dawnej Polsce przerodziło się w największe święto kulinarne z różnorodnością tradycyjnych potraw na stole.

Pokarm w czasie świąt Wielkiej Nocy ma szczególne znaczenie.
Jego święcenie jest jednym z najstarszych i najważniejszych zwyczajów świątecznych.

Każda potrawa ma swoje symboliczne znaczenie, które jest bardzo ważną częścią religijnego kultu i właściwego przeżywania tego świątecznego czasu.

·        Baranek – to symbol łagodności, niewinności i czystości oraz ofiary.

·        Jajka – najważniejsze na stole, głęboko związane z symboliką świąt – oznaczają triumf życia nad śmiercią oraz odrodzenie
i zmartwychwstanie.

·        Mazurek – ozdoba wielkanocnego stołu, związane z Wielkim Postem jest nagrodą za wytrwanie w poście i za jego zakończenie. Symbolizuje kunszt i doskonałość, nieukształtowaną materię, która przemienia się
w doskonałą formę.

·        Chleb i sól – podstawowy pokarm, który ma znaczenie siły życia, sił moralnych i sił duchowych.

·        Chrzan i ćwikła – unieszkodliwione nieszczęście, by odpędzić złe duchy
i sprowadzić na rodzinę spokój.

·        Szynki, kiełbasa, mięsa – to znak dostatku przez cały rok oraz zdrowie dla całej rodziny.

Zwyczaje przed Wielkanocą wg tekstu z książki: „W staropolskiej kuchni
i przy polskim stole”(aut. Marii Lemnis): „W Wielki Piątek młodzież dworska i miejska urządzała „pogrzeb żuru i śledzia”. Gliniany garnek z żurem tłuczono, natomiast śledzia wieszano na gałęzi za karę, iż przez sześć tygodni panował nad mięsem, morząc żołądki ludzkie słabym posiłkiem swoim. W Wielką Sobotę zarówno w miastach jak i po wsiach, zanoszono do kościoła jaja oraz sól, którą po poświęceniu kładziono na świątecznym stole”.

Chcąc wspierać kultywowanie tradycji sporządzania potraw wielkanocnych zapraszamy mieszkańców obszarów wiejskich Województwa Lubelskiego do udziału w konkursie na kulinarne skarby wielkanocne. Przepisy powinny:

·        być opisane według tradycji kulinarnych dotyczących danego produktu/potrawy/przetworu i ich związek ze świętami Wielkanocy,

·        zawierać listę składników (surowce potrzebne do wykonania specjału),

·        opisywać sposób przygotowania,

·        do opisu prosimy o załączenie zdjęcia lub innej formy graficznej.

Celem konkursu jest promowanie wieloletnich tradycji kulinarnych związanych z okresem wielkanocnym oraz zachęcenie lokalnej społeczności do przygotowywania potraw charakterystycznych dla świąt Wielkanocnych.

Konkurs służy aktywizacji mieszkańców Lubelszczyzny oraz promocji dziedzictwa kulturowego regionu lubelskiego w aspekcie kulinarnym.

W konkursie mogą brać udział osoby pełnoletnie oraz osoby niepełnoletnie za zgodą rodziców lub ich opiekunów zamieszkujących obszary wiejskie. 
Dla laureatów konkursu przewidziano nagrody w postaci 30 zestawów zawierających akcesoria kuchenne.

Zgłoszenia do konkursu należy przesłać w terminie do 26 marca 2021 r. za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres e mailowy:  konkursy@lubelskie.pl  oraz tradycyjnej na adres: Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie, ul. Grottgera 4, 20-029 Lublin, z dopiskiem: Konkurs „Kulinarne skarby Wielkanocy”. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi do dnia 4 kwietnia 2021 roku.

Organizatorem konkursu jest Województwo Lubelskie, wszelkie informacje dotyczące konkursu udzielają pracownicy Departamentu Rolnictwa
i Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWL w Lublinie: 
tel. (81) 44 16 538 oraz (81) 44 16 802, e- mail: konkursy@lubelskie.pl

 

sobota, 20 lutego 2021

Program Kultura – interwencje również dla KGW

 Z każdej strony słychać, że trwa nabór wniosków, w programie Narodowe Centrum Kultury "Kultura – Interwencje 2021" i że KGW mogą również aplikować. Tak to prawda. Warto jednak wiedzieć o kilku faktach związanych z tym programem.

Celem programu jest tworzenie warunków dla wzmacniania tożsamości i uczestnictwa w kulturze na poziomie regionalnym, lokalnym i krajowym, a także upamiętniania polskiego dziedzictwa historycznego poprzez finansowe wsparcie realizacji projektów upowszechniających dorobek kultury i zwiększających obecność kultury w życiu społecznym.   

Terminy rozpoczęcia i zakończenia realizacji zadania określa się od 19 kwietnia do 29 października 2021 roku.

Prognozowana wielkość środków przeznaczonych na realizację programu wynosi 10 mln zł. 

Dofinansowanie zadania może wynosić do 75% budżetu zadania - każdy wniosek ma mieć 25% finansowego wkładu własnego.

W ramach programu przewiduje się przeprowadzenie jednego naboru wniosków.

Nabór wniosków trwa do 15 marca 2021 r.

O dofinansowanie w ramach programu mogą się ubiegać następujące podmioty realizujące zadania zgodne z Rozporządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 18 grudnia 2018 roku w sprawie zakresu zadań objętych mecenatem państwa, udzielania dotacji celowej na zadania nim objęte oraz udzielania dofinansowań podmiotom prowadzącym działalność w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, posiadające siedzibę, zakład lub oddział na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pod warunkiem prowadzenia wyodrębnionej dokumentacji finansowo-księgowej zadania, a w szczególności środków finansowych NCK oraz wydatków dokonywanych z tych środków:

- samorządowe instytucje kultury (z wyłączeniem instytucji współprowadzonych wpisanych w rejestrze instytucji kultury, dla których organizatorem jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz instytucji współprowadzonych wpisanych w rejestrze organizatorów samorządowych)Uwaga, link zostanie otwarty w nowym oknie;

- organizacje pozarządowe;

- koła gospodyń wiejskich (wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich)

- kościoły i związki wyznaniowe oraz ich osoby prawne;

- podmioty prowadzące działalność gospodarczą wpisane do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub do Krajowego Rejestru Sądowego.

W ramach programu można ubiegać się o dofinansowanie realizacji projektów poprzez pokrycie

części kosztów realizacji zadań takich, jak:

1) organizacja wydarzeń kulturalnych o charakterze lokalnym lub ogólnokrajowym, kursów,

szkoleń, spotkań, warsztatów, plenerów, wystaw (wraz z katalogami), konkursów,

przeglądów, festiwali, koncertów, widowisk muzycznych, happeningów, spektakli

teatralnych, realizacja działań edukacyjno-animacyjnych wspomagających lokalne

społeczności w działaniach twórczych, działania interdyscyplinarne, również on-line;

2) organizacja konferencji, seminariów, paneli dyskusyjnych, przeprowadzenie badań praktyk

kulturalnych/uczestnictwa w kulturze, również on-line;

3) organizacja rekonstrukcji historycznych, uroczystości upamiętniających postacie,

wydarzenia, rocznice o charakterze patriotycznym, również on-line;

Dofinansowanie nie może być przeznaczone na pokrycie:

1) wydatków inwestycyjnych;

2) zakupu środków trwałych w rozumieniu ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, tj. rzeczowych aktywów trwałych i zrównanych z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletnych, zdatnych do użytku i przeznaczonych na potrzeby jednostki - niezależnie od ich wartości jednostkowej,

3) zakupu wartości niematerialnych i prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, tj. nabytych przez jednostkę, zaliczanych do aktywów trwałych, praw majątkowych nadających się do gospodarczego wykorzystania, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, przeznaczonych do używania na potrzeby jednostki - niezależnie od ich wartości jednostkowej.

Minimalna kwota wnioskowanego dofinansowania wynosi 5 000 zł. Maksymalna kwota wnioskowanego dofinansowania wynosi 150 000 zł.

poniedziałek, 1 lutego 2021

Czy wiesz, czym zajmuje się KSOW, czyli Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich?

Zachęcam do obejrzenia filmu, z którego dowiesz się czym jest Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich (KSOW), jakie są jej główne zadania, jakie działania podejmuje jako sieć i przekonasz się, że warto zostać partnerem sieci.

Obejrzyj film w serwisie YouTube.

Sprawdź też, jakie projekty są aktualnie realizowane przez KSOW - znajdziesz je w zakładce projekty realizowane w 2020-2021 roku.