środa, 29 listopada 2017

„IV Lubelski Kongres Sołtysów"

W dniu 9 grudnia 2017 roku Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Lubelskiego organizuje „IV Lubelski Kongres Sołtysów", który odbędzie się na terenie Lubelskiego Centrum Konferencyjnego w Lublinie przy ulicy Artura Grottgera 2, 20-029 Lublin.

Podczas kongresu przeprowadzona zostanie konferencja na temat aktualnych problemów lubelskich wsi. Nie zabraknie też tematów związanych z funduszem sołeckim oraz informacji o wsparciu ze środków Funduszy Unii Europejskiej w tym Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Ponadto zaproszeni goście będą mogli uczestniczyć w degustacji produktów regionalnych i tradycyjnych na specjalnie przygotowanym stoisku promocyjnym. W trakcie trwania kongresu przeprowadzone zostaną dwa konkursy kulinarne: na najlepsze ciasto tradycyjne oraz na najlepszą potrawę wigilijną. Emocji oraz dobrego humoru dostarczą uczestnikom występy artystyczne.

W związku z ograniczoną ilością miejsc, o uczestnictwie w kongresie decyduje kolejność nadsyłanych potwierdzeń. Wszelkich informacji udziela Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Lubelskiego (telefon: 81 441 68 73).

Program „IV Lubelskiego Kongresu Sołtysów”.
10:00
Rejestracja uczestników
(degustacja produktów tradycyjnych)
Lubelskie Centrum Konferencyjne (parter)
Degustacja Produktów Tradycyjnych Sala S5
11:00
Otwarcie Kongresu
Sławomir Sosnowski - Marszałek Województwa Lubelskiego
Sala S7
11:30 – 11:45
„Program Rozwoju Obszarów Wiejskich szansą na zmiany
w przestrzeni publicznej lubelskich wsi”
Mateusz Winiarski - Zastępca Dyrektora Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich
Sala S7
11:45 - 12:15
„Działania na rzecz wzmocnienia pozycji sołtysów w obecnym prawodawstwie”
Wioletta Wilkos
Prezes Zarządu Lokalnej Grupy „Ziemi Kraśnickiej”
Sala S7
12:15 – 12:45
Przerwa Kawowa

Sala S5
12:45 – 13:10
Występ Kapeli Ludowej
Zespół „Krzemień”
Sala S7
13:10 – 13:25
Ochotnicze Straże Pożarne jako organ pomocniczy w Sołectwach
Marian Starownik -
Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP województwa lubelskiego
Sala S7
13:25 – 13:45
„Fundusz Sołecki – najlepsze inicjatywy”
Barbara Czachura
Zastępca Prezesa Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów
Sala S7
13:45 – 14:10
Występ Kapeli Ludowej
Zespół „Świerszczowianki”
Sala S7
14:10 – 15:00
Obiad

Sala S5
15:00 – 15:30
Ogłoszenie wyników konkursów kulinarnych
„Konkurs na najlepsze
ciasto tradycyjne”
„Konkurs na najlepszą potrawę wigilijną”
Sala S7
15:30 – 16:00
Występ Kapeli Ludowej
Zespół „Blinowianki”
Sala S7
16:00
Zamknięcie Kongresu
Mateusz Winiarski - Zastępca Dyrektora Departamentu PROW
Sala S7

poniedziałek, 27 listopada 2017

Kongres Kobiet Lubelszczyzny z obszarów wiejskich

Miłe Panie, śpieszę z informacją, że 9 grudnia w Lublinie szykuje się bardzo ciekawe spotkanie: "Kongres Kobiet Lubelszczyzny z obszarów wiejskich. Tradycja i nowoczesność w Kołach Gospodyń Wiejskich", na którym nie może zabraknąć WAS - Wiejskich Liderek! Organizatorem spotkania jest Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Lublinie.

Analizując program spotkania, stwierdzam, że pojawi się na nim wiele interesujących rozmów, dyskusji i prezentacji, w które zaangażowane jest mnóstwo aktywnych i fantastycznych kobiet.

Szczegółowe informacje będą pojawiały się w sieci niebawem, a ja dziś dzielę się z Wami zaproszeniem, które już otrzymałam. Niecierpliwie czekam na spotkanie we wspólnym, kobiecym gronie. Korzystając z okazji informuję, że w dniu spotkania, przy rejestracji będą czekały na Was małe gadżety od kobietanawsi.pl.
Do zobaczenia!



czwartek, 23 listopada 2017

Fundacja Wspomagania Wsi zaprasza na warsztaty!

Osoby, które działają na wsi i chcą poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie mają szansę na udział w bezpłatnych warsztatach organizowanych przez Fundację Wspomagania Wsi. Fundacja rozpoczęła rejestrację na najbliższe warsztaty, które są świetną okazją do zdobycia nowej wiedzy, umiejętności, a także do poznanie innych społeczników. Spotkania odbywają się w Łowiczu (bardzo blisko dworca PKP). Uczestnicy mają zapewnione: materiały, nocleg oraz pełne wyżywienie. 

  • Warsztat KOMUNIKACJA W SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJWięcej informacji
    Data warsztatuTermin zamknięcia naboru uczestników
    15-18 lutego 2018 r.8 stycznia 2018 r.
  • Warsztat PLANOWANIE i REALIZACJA PROJEKTÓW SPOŁECZNYCH i PARTNERSTWWięcej informacji
    Data warsztatuTermin zamknięcia naboru uczestników
    18-21 stycznia 2018 r.1 grudnia 2017 r.
  • Warsztat PROJEKT. I CO DALEJ? Więcej informacji 
    Data warsztatuTermin zamknięcia naboru uczestników
    15-18 marca 2018  r.31 stycznia 2018 r.
  • Szkolenie KSIĘGOWO-PRAWNE PODSTAWY ZARZĄDZANIA WIEJSKĄ ORGANIZACJĄ POZARZĄDOWĄ. Więcej informacji
    Data warsztatuTermin zamknięcia naboru uczestników
    1-4 lutego 2018 r.22 grudnia 2018 r.
    Z pełnym przekonaniem i na bazie własnych doświadczeń polecam te warsztaty każdej osobie, dla której działalność na wsi ma znaczenie.

wtorek, 14 listopada 2017

Centralne Targi Rolnicze 2017'

Na przełomie listopada i grudnia odbędą się Centralne Targi Rolnicze czyli największe w Polsce targi agrobiznesu. Premierowa edycja targów dla rolników przyciągnęła do warszawskiego Nadarzyna 78 930 osób, w tym przedsiębiorców rolnych, rolników, sadowników, przedstawicieli izb rolniczych i organizacji branżowych, a także zwykłych mieszkańców regionu.
Wystawa rolnicza obejmuje zarówno technikę rolniczą (sprzęt rolniczy, maszyny rolnicze), nasiona, nawozy, środki ochrony roślin, żywność, a także innowacyjne usługi dla rolnictwa czy doradztwo rolnicze. Targom towarzyszą szkolenia, spotkania i konferencje branżowe, w tym Forum Młodych Rolników.
Atrakcjami dla konsumentów są występy Kół Gospodyń Wiejskich oraz prezentacja ich dorobku kulturalnego, degustacje żywności, wystawa maszyn rolniczych, wystawa zwierząt oraz koncerty muzyczne.
DOFINANSOWANIE DOJAZDU - Minimalna liczba uczestników, zapewniająca dofinansowanie przejazdu zorganizowanej grupy w przypadku busa wynosi 18 osób, a w przypadku autokarów 30 osób. Szczegółowe info można uzyskać u p. Anny Antczak, tel. +48 513 977 713 lub mail: a.antczak(at)warsawexpo.eu

niedziela, 12 listopada 2017

Spotkanie dla serowarów

Rolników i przetwórców żywności, producentów wyrobów wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych, Lokalne Grupy Działania oraz wystawców zainteresowanych współpracą promocyjną z Samorządem Województwa Lubelskiego, Wyspa Wisła serdecznie zapraszają do uczestnictwa w Forum Współpracy Lubelskich Serowarów. Organizowana przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego konferencja odbędzie się w 14 listopada br. na terenie „Wyspy Wisła” w Stężycy, k. Dęblina.
Podczas spotkania poruszone zostaną m.in. ważne zagadnienia dotyczące przetwórstwa na niewielką skalę, współpracy czy marketingu. Ponadto będzie także możliwość spróbowania naszych lubelskich tradycyjnych i regionalnych serów.

Organizator (Wyspa Wisła) prosi o potwierdzenie udziału telefonicznie: pod numerem tel. 530 900 538 lub e-mailowo na adres: wyspawisla@wyspawisla.pl.

Program:
11:00 Uroczyste otwarcie forum
11:30 Wykład z zakresu marketingu, logistyki, pozycjonowania produktu, budowania lokalnej marki / Gieno Mientkiewicz- Promotor serów zagrodowych
12:00 Wykład ze znajomości technologii serowarstwa / Jacek Szklarek – Prezes Slow Food
12:30 Wykład z zakresu form spółdzielczości i kooperatyw / Tomasz Solis – Wiceprezes Związku Sadowników RP
13:00 Obiad
14:00 Wykład z zakresu prawnych aspektów przedsiębiorczości spożywczej na terenach wiejskich / Jakub Bińkowski- Analityk ZPP
14:30 Prezentacja producentów
15:00 Degustacja serów

info: serowar.pl

czwartek, 9 listopada 2017

Konferencja: Edukacja na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju na terenach wiejskich

Społeczna Akademia Nauk w Łodzi, partner projektu RURAL DEAR AGENDA, zaprasza do udziału w Międzynarodowej Konferencji poświęconej Edukacji na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju na terenach wiejskich.

Tło projektu:
Projekt RURAL DEAR AGENDA, trwający od niemal 3 lat miał na celu promowanie idei edukacji o Zrównoważonym Rozwoju wśród mieszkańców wsi i miasteczek, w których to miejscach edukacja ta wydaje się mniej obecna niż w dużych miastach. Projekt zapoczątkowały szeroko zakrojone badania, przeprowadzone w 6 krajach partnerskich (Bułgarii, Cyprze, Grecji, Hiszpanii, Malcie, Polsce  i Włoszech) na temat wiedzy, czym jest zrównoważony rozwój. Badano poziom wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju jako takiego w różnych grupach społecznych, jak również świadomość, w jaki sposób każdy z nas może pomagać wprowadzać tę idę w życie, pamiętając o ekologii, równości płci, wyznania i narodowości, poszanowania dla poszczególnych kultur i tradycji. 
Wyniki tych badań, wsparte spotkaniami grup fokusowych i badań Delfi, były bazą do opracowania rodzaju Road Map – rekomendacji, wytycznych, pomysłów, w jaki sposób prowadzić edukację na rzecz zrównoważonego rozwoju na terenach wiejskich i nie tylko, jakie strategie  i metody wydają się najbardziej skuteczne, aby nasz świat mógł rozwijać się w bardziej przemyślany/przewidywalny/rozsądny sposób.

Międzynarodowy charakter konferencji zapewnią osoby pracujące w projekcie RURAL DEAR AGENDA z pięciu, obok Polski,  krajów partnerskich - Hiszpanii, Włoch, Cypru, Malty i Bułgarii.   

Data: 22 listopada 2017 r. , godz. 10.00-15.00
Miejsce: siedziba Społecznej Akademii Nauk w Łodzi, ul. Kilińskiego 98. 

Osoby zainteresowane udziałem w konferencji,  proszone są o wypełnienie FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO i odesłanie go na adres:
Joanna Szczecińska jszczecinska@spoleczna.pl  
Monika Błażewicz-Kurzawa mkurzawa@spoleczna.pl  
lub kontakt z Działem Współpracy z Zagranicą, Społecznej Akademii Nauk w Łodzi
Tel: 42/632 04 80 lub  42/664 66 68

Udział w Konferencji jest bezpłatny, koszty podróży pokrywa uczestnik.

PROGRAM

info: dpm.san.edu.pl

piątek, 3 listopada 2017

KONKURS "Spółdzielnia pomysłów"


SGB-Bank Spółka Akcyjna zaprasza do udziału w konkursie, w którym na zwycięzców czeka 10 000zł na wspólne, sąsiedzkie działanie. Ważne aby w ramach działania pojawiła się współpraca i wzajemna integracja. Do konkursu można zgłaszać zarówno inicjatywy związane z namacalną zmianą w przestrzeni (np. stworzenie miejsca spotkań dla lokalnej społeczności), jak również projekty wydarzeń i aktywności ukierunkowanych na współdziałanie i integrację. Im bardziej angażujący lokalną społeczność projekt, tym większa szansa powodzenia w konkursie.

Terminarz konkursu:
25 października - start konkursu
25 października - 25 listopada - nadsyłanie zgłoszeń konkursowych oraz głosowanie publiczności na projekty
16-17 listopada - weryfikacja głosów publiczności
20 listopada - ogłoszenie wyników I tury
21-28 listopada uzupełnianie projektów, przedstawienie kosztorysu
28 listopada - 6 grudnia - obrady komisji konkursowej
do 7 grudnia 2017 - ogłoszenie wyników konkursu
do 1 marca 2018 r. - termin realizacji nagrodzonych projektów

Regulaminie Konkursu „Spółdzielnia pomysłów” .

czwartek, 2 listopada 2017

Liderki społeczności wiejskiej w procesach rozwoju lokalnego

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie realizuje projekt ministerstwa rolnictwa pn. „Liderki społeczności wiejskiej w procesach rozwoju lokalnego”. Jego celem jest zachęcenie i zmobilizowanie kobiet z obszarów wiejskich do działania, dzięki któremu będą w stanie same stworzyć sobie i innym miejsca pracy, a także uczestniczyć w życiu publicznym i dialogu społecznym.
W ramach projektu w październiku i listopadzie 2017 roku  800 kobiet zamieszkujących obszary wiejskie z całego kraju weźmie udział w 40 szkoleniach, które odbędą się w placówkach podmiotów ekonomii społecznej.
– Realizacją przedmiotu umowy zostaną objęte w szczególności kobiety zaangażowane w rozwój obszarów wiejskich oraz przedstawiciele: samorządu rolniczego, związków i organizacji rolniczych, fundacji i stowarzyszeń działających na rzecz rozwoju aktywności i partycypacji społecznej kobiet lub zajmujących się problematyką przeciwdziałania dyskryminacji kobiet i wykluczenia społecznego – informuje CDR.
Przesłaniem projektu jest zachęcenie i zmobilizowanie kobiet z obszarów wiejskich do większej aktywności zarówno w sferze gospodarczej, życiu publicznym, jak  i  dialogu społecznym.
Centrum Doradztwa Rolniczego zaznacza, że osiągnięcie tego celu jest bardzo ważne z uwagi na niski stopień wykorzystania potencjału intelektualnego kobiet w zakresie samozatrudnienia i tworzenia miejsc pracy dla innych oraz budowania kapitału społecznego.
Źródło: CDR