środa, 28 lutego 2018

Konferencja „ODKRYJ SWOJĄ WARTOŚĆ”

Wydział Nauk Społecznych i Nauk Medycznych Wyższej Szkoły Nauk Społecznych z siedzibą w Lublinie, w dniu 10 marca 2018 r. zaprasza Panie i Panów na konferencję „ODKRYJ SWOJĄ WARTOŚĆ”. Szczegółowy program znajduje się TUTAJ


poniedziałek, 26 lutego 2018

15 pomysłów na sportową i zdrową codzienność

Podrzucam specjalnie dla Ciebie (tak dla CIEBIE), listę 15-stu zdrowych i sportowych nawyków, które możesz zacząć wdrażać już od dziś. Nie odkładaj jej na jutro lub na później. Każdy dzień może przybliżać Cię do celu. I pamiętaj, że cokolwiek będziesz robiła, rób to z miłością i pełną akceptacją dla siebie samej. Wiem co piszę - sama to stosuję i naprawdę to działa.




1. Ćwicz co najmniej 30 minut dziennie ale nie dłużej niż 1,5 h. 
2. Nie zapominaj o rozgrzewce i właściwie dobieraj obciążenie. 
3. Pamiętaj o regeneracji po wysiłku. 
4. Rozciągaj się po każdym, nawet krótkim treningu, unikniesz wtedy zakwasów.
5. Dbaj o swój kręgosłup i stawy, nie przeciążaj się. 
6. Każde miejsce jest dobre, by zrobić trening - twój dom i ogród także.
7. Nie ograniczaj się do jednego schematu ćwiczeń - wprowadzaj urozmaicenia.
8. Wyznacz realny cel dostosowany do wieku i kondycji, podziel się nim z innymi - celebruj sukces.
9. Dbaj o serce - nie przetrenuj się, zachowaj umiar w ćwiczeniach. 
10. Nie każda wymówka jest dobra.
11. Nie oszukuj samej siebie, bo łatwiej nie zawsze znaczy lepiej. 
12. Regularnie monitoruj efekty - rób notatki ze swoich postępów.
13. Motywuj się na wszystkie możliwe sposoby inne niż czekolada. 
14. Jeśli chcesz się odchudzać - rób to z głową i pamiętaj o 5 posiłkach dziennie.
15. Pamiętaj o tym, że wiek nie ogranicza - ogranicza jedynie myślenie o wieku. 

No to do dzieła!

sobota, 17 lutego 2018

Kobiety Kreatywne!

W tym wpisie pragnę zaprezentować działalność całego grona bardzo kreatywnych Kobiet. Wybranie tylko jednej nie było możliwe, gdyż organizację "Kreatywne Kobiety" tworzy całe grono wspaniałych Pań. O tym co robią, gdzie i w jaki sposób możecie przeczytać w poniższym wpisie. Historia i działalność jest bardzo ciekawa więc zapraszam do lektury.
Historia Stowarzyszenia Kreatywnych Kobiet zaczęła się bardzo prozaicznie - od ogłoszenia na lokalnej grupie na Facebooku. Padło pytanie: czy można by było stworzyć „pchli targ” na żywo i czy są chętni do zorganizowania takiej imprezy? Autorką tego pytania była Agnieszka Rola, która dziś pełni funkcję prezeski stowarzyszenia.

Pod koniec stycznia 2017 r. odbyło się pierwsze spotkanie zorganizowane przez Agnieszkę. Przybyło na nie 15 kobiet. Dyskusjom i polemikom nie było końca. Na następne spotkanie przyszły już tylko zdecydowane kobiety, gotowe do organizacji takiego wydarzenia. Wtedy zawiązała się nieformalna ale chętna do działania grupa. Należały do niej Agnieszka Rola, Monika Mitura, Monika Syryjczyk, Aneta Rogulska, Anna Kozarska, Anna Siemionek, Anna Semeniuk, Jolanta Wiąckiewicz, Aleksandra Mitura, Ewa Piotrowska-Walczak.


Założeniem tych Pań było zorganizowanie wydarzenia, na którym można będzie sprzedać, kupić czy wymienić się ubraniami. Jednak od początku kilka dziewczyn pragnęło czegoś więcej niż tylko zorganizowania "babskiego targu". Interesowała je działalność społeczna, kulturalna i charytatywna. Ostatecznie Panie zdecydowały się na zorganizowanie imprezy zatytułowanej „Targi Kreatywnych Kobiet”. Impreza miała na celu promowanie kobiet, które w zaciszu domowym zajmują się rękodziełem. Jak mówi inicjatorka: "Chciałyśmy te kobiety zareklamować, pokazać ich piękne prace, dać motywację do działania." W marcu 2017 r. w Medycznym Studium Zawodowym w Łukowie odbyły się "Targi Kreatywnych Kobiet". Spotkały się na nich kobiety, które szyją, pieką ciasta, haftują, tworzą biżuterię, rzeźbią, nie zabrakło też kobiet, które chciały sprzedać zawartość swoich szaf. Na targach zbierana była także odzież, którą organizatorki przekazały do lokalnego do Domu Dziecka. 


Następną inicjatywą organizacji był „Kreator Smaku”. Akcja miała na celu promowanie rodzimych przedsiębiorców z dziedziny gastronomii i prezentację smaków Lubelszczyzny. Wydarzenie zaliczone zostało do bardzo udanych, a dla organizatorek szczególnie ważny był fakt, że odwiedziły to wydarzenie całe rodziny i każdy znalazł tam coś dla siebie. Rodzice i dziadkowie delektowali się pysznymi wyrobami mięsnymi, smacznymi ciastami, smalczykiem czy miodami, a dzieciaki zajadały się owocami w pysznej belgijskiej czekoladzie, skakały na dmuchańcu i wykonywały pod okiem animatorek eko-kuchnie z kartonowych pudeł. Na imprezie odbyła się również zbiórka charytatywna dla malutkiej, przewlekle chorej Zuzi. 
Kolejnym działaniem Kreatywnych Kobiet był projekt rodzimego stowarzyszenia. Panie w sposób aktywny pomagały w zbieraniu punktów na grant Tesco oraz w realizacji imprezy pod nazwą: "Owocowo-rowerowo". Akcja propagowała zdrowy tryb życia, wspólne spędzanie czasu z rodziną i zdrową dietę. Na kobiecym stoisku można było pokonać profesjonalny tor przeszkód wykonany własnoręcznie przez męża jednej z aktywistek, jak również zobaczyć świat przez alko-gogle. Panie poprowadziły także rowerową grupę dziecięcą na rajdzie rozpoczynającym imprezę.
Działania oraz pomysły i energia Kreatywnych Kobiet zostały zauważone oraz docenione przez lokalną telewizję Magnes.tv, która zaproponowała Paniom prowadzenie trzech programów. Pierwszy „Świat oczami kobiet” w grudniu 2017 r. pojawił się na antenie. W planach jest realizacja programu o zwierzętach i zdrowym trybie życia. 

Kolejne spotkania zapoczątkowały nową akcję "Kreatywnego Szycia", która pozytywnie nakręciła Panie do działania w jesienne dni. Pomysłodawczynią była p. Asia Celińska, która 'z marszu' stała się koordynatorką akcji i świetnie spisała się w swojej nowej roli. "Kreatywne szycie" było akcją skierowaną do osób szyjących maszynowo oraz ręcznie. Wraz z wieloma chętnymi kobietami, młodzieżą z Internatu Medycznego Studium Zawodowego w Łukowie oraz przyjaciółmi z Inkubatora Przedsiębiorczości kobiety szyły maskotki, woreczki na broviak, poduszeczki, kocyki, chusteczki na główki, które w kilku turach były przekazywane dla dzieci ze szpitala onkologicznego w Lublinie, trafiły do dzieciaków w dniu "Pluszowego Misia" i umiliły ciężki czas dzieciom, które trafiły w Mikołajki do łukowskich karetek. 
Przepełnione dobrą energią i zachęcane przez mieszkańców do kontynuowania swoich działań, Kreatywne Kobiety postanowiły, że założą własne stowarzyszenie. W planach maję wiele działań. Najbliższe z nich to m.in. kolejne Targi Kreatywnych Kobiet, które już 18 marca odbędą się w Łukowie. Ponadto Kreatywne Kobiety będą w czerwcu br. realizowały także projekt „Kreatywni – Bezpieczni”, którego głównym celem będzie propagowanie wiedzy na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa. Prace nad wydarzeniem są już w trakcie realizacji.

Za swoją aktywną działalność Kobiety Kreatywne zostały nagrodzone. W lutym br. zdobyły 3 miejsce w lokalnym plebiscycie "Kryształowych Magnesów". Ten wielki sukces zmobilizował Panie do dalszego działania i rozwijania swojej kreatywnej i bardzo aktywnej działalności. Kibicujemy więc mocno i trzymamy kciuki by tak się działo! 

piątek, 16 lutego 2018

Targi Turystyki i Czasu Wolnego

Od 23 do 25 lutego 2018 odbędzie się 10. edycja Międzynarodowych Targów Turystyki i Czasu Wolnego. Dedykowana jest turystom  indywidualnym, grupom, rodzinom z dziećmi, uczniom, seniorom oraz każdemu, kto planuje wyjątkowy urlop, inspirujące wczasy lub inne formy wypoczynku.
W tym turystycznym show weźmie udział ponad 200 wystawców z kraju i zagranicy. Swoją aktualną ofertę zaprezentują  między innymi regiony turystyczne, uzdrowiska, biura podróży, hotele i propagatorzy wszelkich form turystycznych.

Targi odwiedzą znani goście specjalni. Aleksander Doba, Jakub i Monika Witkowska oraz Grzegorz Kapla.  O sportowych wyczynach opowie Jerzy Górski.

Dla odwiedzających przygotowane będą konkursy targowe. Wielu wystawców ufundowało m.in. pobyty weekendowe w SPA, loty balonem czy zestawy produktowe. Prawdziwym hitem będą główne nagrody, którymi są vouchery wakacyjne od Itaki oraz egzotyczne wakacje dla dwóch osób od MyTravel.pl.

Ponadto Festiwal Kulinarny, Gra Targowa, Atrakcja dla najmłodszych oraz Strefa Seniora.

Bilety w cenie 10 zł.

czwartek, 15 lutego 2018

Program stypendialny "Marzenie o Nauce"

Znając niejedno dziecko, ups... tzn. niejedną gimnazjalistkę i gimnazjalistę też, bardzo polecam uwadze rodziców i zdolnej młodzieży gimnazjalnej ten program. Udział w nim daje wiele szans, możliwości i zmienia bardzo pozytywnie życie. Szczegóły poniżej.

Edukacyjna Fundacja im. prof. Romana Czerneckiego EFC rusza z kolejną, ósmą już, rekrutacją do programu „Marzenie o Nauce”Program „Marzenie o Nauce” adresowany jest do uczniów III klas gimnazjów, którzy uzyskali średnią ocen za I semestr III klasy co najmniej 4,5 i zamieszkują na stałe w miejscowości do 30 tysięcy mieszkańców. Dochód na jedną osobę w gospodarstwie domowym kandydata nie może przekraczać 900 zł netto. Warunkiem otrzymania stypendium jest przyjęcie do jednego z liceów współpracujących z Fundacją (pełna lista placówek udostępniona jest na stronie www.efc.edu.pl).

Wniosek zgłoszeniowy I fazy rekrutacji należy wypełnić online w terminie od 15 lutego do 31 marca 2018 roku za pośrednictwem strony ww.efc.edu.pl. Wyniki I fazy zostaną ogłoszone 15 kwietnia 2018 roku. Osoby zakwalifikowane otrzymają informację drogą mailową. Wybranych kandydatów odwiedzą osobiście w miejscu zamieszkania Koordynatorzy regionalni. Ostateczne wyniki rekrutacji zostaną opublikowane na stronie internetowej Fundacji 15 czerwca 2018 roku.

W ramach stypendium Fundacja EFC pokrywa opłaty szkolne, koszty ubezpieczenia oraz zakwaterowania i wyżywienia w szkolnej bursie, udostępnia podręczniki, finansuje wycieczki klasowe i naukę języka angielskiego, a podczas ferii i wakacji zapewnia swoim Stypendystom wyjazdy na obozy narciarskie i windsurfingowe.  

środa, 7 lutego 2018

Przepis na moje ulubione pączki

Pączki, pączusie, pączulki... w okresie tłusto czwartkowym "chodzą" za mną ulubione pączki. W pewien sposób wyjątkowe, oryginalne i dość łatwe w przygotowaniu. W moim wykonaniu są prawie dobre, w wykonaniu p. Kazi jeszcze lepsze... a najlepsze zawsze wykonuje je Pani Anna. I są to niezaprzeczalne fakty. Szczerze polecam ich wykonanie. Jak raz spróbujecie to jest realna szansa, że ten przepis zagości u Was na dłużej. Jak dla mnie inne pączkowe przepisy mogą nie istnieć, a te pseudo_pączki z gotowego, mrożonego ciasta to już w ogóle mogą się schować. No to do dzieła! Pączkujmy!
Niezbędne produkty do przygotowania rodzinnej porcji:
1 kg ugotowanych ziemniaków
1 kg mąki tortowej
2 jaja
4 żółtka (pełnią tu bardzo ważną rolę)
50 g świeżych drożdży
4 łyżki cukru
pół szklanki podgrzanego mleka
100 g rozpuszczonego masła
odrobina soli
3 łyżeczki spirytusu
ulubiona marmolada lub konfitura (ja preferują różaną)
cukier puder do posypki
olej do smażenia

Ważne aby podane wyżej składniki nie pochodziły bezpośrednio z lodówki.

Wykonanie:
Ciasto na pączki musi bazować na rozczynie wykonanym ze świeżych drożdży z odrobiną: ciepłego mleka, łyżką mąki i łyżką cukru, gdy ta baza wyrośnie zaczynamy wyrabiać pączkowe ciasto.
Rozczyn przekładamy do misy, w której znajduje się pozostała przesiana wcześniej mąka, a także:
- przepuszczone przez praskę, ostudzone ziemniaki
- jajka, żółtka, mleko, suche drożdże, cukier, odrobina soli.
Całość wyrabiamy dodając w trakcie rozpuszczone (najlepiej ciepłe) masło. Aby ciasto miało właściwą konsystencję ten proces powinien trwać ok 15 minut. W końcowej fazie produkcji ciasta dodajemy spirytus i ostatecznie wyrabiamy ciasto. Gdy będzie ono już dokładnie wyrobione, formujemy je w dużą kulkę, wkładamy do miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na godzinę do wyrośnięcia. Gdy ciasto wyrośnie wykładamy je na posypaną wcześniej mąką stolnicę i zaczynamy ostatnią fazę domowej produkcji pączków. Z całej kuli odrywamy małe kawałki ciasta, które delikatnie spłaszczamy, a na środek dodajemy swoją ulubioną marmoladę lub różaną, ew. wiśniową konfiturę. Następnie formujemy pączki, które przed smażeniem odstawiamy na 15 minut pod przykryciem np. ściereczką w celu nabrania mocy. Po tym czasie rozpoczynamy smażenie (w temperaturze 170 - 180 stopni). Po usmażeniu pączusie odsączamy z tłuszczu, studzimy i posypujemy lub obtaczamy całe w cukrze pudrze.

Na koniec życzymy rodzinie smacznego, a same padamy na kanapę w celu doznania chwili odpoczynku, później wracamy do konsumpcji pączków o ile jeszcze coś dla nas zostanie ;-)

LGD "Ziemia Zamojska" - ruszają bezpłatne szkolenia

Fundacja św. Kiliana wraz ze Stowarzyszeniem Wspierania Aktywności Bona Fides zapraszają organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne do udziału w cyklu bezpłatnych i atrakcyjnych szkoleń podnoszących kompetencje społeczne i liderskie. Oferta skierowana jest szczególnie do osób zamieszkujących teren działalności LGD "Ziemia Zamojska". 
Wszystkie szczegóły dostępne są pod nr. 508 099 797.




czwartek, 1 lutego 2018

Młodzież w działaniu – szansa na grant!

Ruszyła kolejna edycja programu grantowego skierowanego jest do młodzieży (13+) z małych miejscowości (do 20 000 mieszkańców) realizowanego przez Fundację Przyjaciółka.

Grupy młodzieży pod nadzorem osoby dorosłej (opiekuna świetlicy, lidera organizacji pozarządowej, proboszcza parafii itd.) mogą przygotować i samodzielnie przeprowadzić akcje pozytywnie wpływające na środowisko lokalne i grupy rówieśnicze. 
Nabór wniosków trwa do 11 lutego. Do zdobycia jest 4 tysiące złotych. 
Dzięki wsparciu młodzi ludzie z małych miejscowości mają szansę wyrobić w sobie poczucie sprawczości, rozwinąć zdolności organizacyjne i cechy przywódcze. Realizatorzy projektu mają nadzieję, że w przyszłości młodzież zaangażowana w działanie stanie się lokalnymi liderami pozytywnych działań.
Poniżej kilka pomysłów z już zrealizowanych projektów lub projektów możliwych do realizacji. Pamiętajcie, że zajęcia/spotkania muszą być systematyczne, cykliczne i trwać przynajmniej 4 miesiące:
  • Jeśli lubicie gry komputerowe, w domowym zaciszu spędzacie czas jeżdżąc wirtualnymi samochodami, budując wirtualne światy lub broniąc świat przed niebezpieczeństwami i uważacie, że przydałaby się integracja, wspólne spędzanie czasu to możecie stworzyć projekt, w którym w świetlicy zorganizujecie spotkania i zajęcia w których połączycie pasje do grania właśnie z integracją i zdobywaniem wiedzy, jak mądrze i efektywnie korzystać z nowych technologii. A może zdobytą już wiedzę warto przekazać młodszym pokoleniom? Tak, aby była to rozwijająca rozrywka, a nie droga do uzależnień. Pomyślcie co Wam jest potrzebne w realizacji tych planów i uwzględnijcie to w budżecie.
  • Jeśli w miejscowości brakuje kina, nie macie jak oglądać wspólnie filmów, to może warto pomyśleć o Klubie Miłośników Kina. W ramach jego funkcjonowania można zapoznać dzieci z najpiękniejszymi baśniami, a później na ich podstawie przygotować zajęcia, młodzież może wspólnie oglądać filmy, organizować wieczory tematyczne i inne…
  • Jeśli kochacie sport, lubicie się wspinać, a góry są daleko, to może warto pomyśleć o zajęciach ze wspinaczki?
  • Może potraficie śpiewać i grać na instrumentach i marzycie o stworzeniu profesjonalnego zespołu, który będzie mógł występować na imprezach i spotkaniach w Waszej miejscowości?
  • Może przyglądacie się jak inni tworzą biżuterię, składają modele statków lub samolotów, malują na płótnie i też chcecie spróbować?
  • Może kochacie ogniska, śpiew przy dźwiękach gitary, snucie wieczornych opowieści, ale nie macie jak zorganizować miejsca na profesjonalne ognisko tak, by było bezpieczne.
Pamiętajcie, że każdy pomysł jest dobry, bo jest Wasz i odpowiada na Wasze potrzeby. Pisząc projekt warto pomyśleć, jak połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli ze zdobywaniem i przekazywaniem wiedzy oraz nowych umiejętności.
Szczegółowe informacje oraz regulamin jest dostępny TUTAJ