poniedziałek, 30 grudnia 2019

Bezpłatne warsztaty dla mieszkańców wsi!

Serdecznie zapraszam organizacje typu KGW i osoby dorosłe do udziału w BEZPŁATNYCH warsztatach „ABC Przedsiębiorczości na wsi V”, realizowanych we współpracy z Fundacją Wspomagania Wsi oraz NBP. 
Warsztaty skierowane są do osób, które myślą o własnym biznesie, szukają pomysłu na działanie i chcą realizować swoje biznesowe marzenia. 

By warsztaty mogły zostać zorganizowane potrzebne jest: 15 osób dorosłych zainteresowanych tematem - mieszkających na wsi, sala do prowadzenia zajęć oraz osoba, chętna "koordynować" całość szkolenia na miejscu. 

Warsztaty trwają 18 godzin i są realizowane w miejscowości, gdzie działa dana organizacja. Ilość miejsc, w których będzie możliwa realizacja warsztatów jest ograniczona. Decyduje KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ i lokalizacja.

Osoby chcące poznać szczegóły zapraszam do kontaktu mailowego: kobietanawsi(małpa)gmail.com lub poprzez Facebooka: kobietanawsi.pl

Nie strzelam, a Ty?


piątek, 6 grudnia 2019

1 Świąteczne Spotkania z Tradycją

15 grudnia Lubelskie Centrum Konferencyjne w Lublinie opanują Koła Gospodyń Wiejskich oraz wystawcy produktów tradycyjnych i rękodzieła, a wszystko to za sprawą wydarzenia pod nazwą „1 Świąteczne Spotkania z Tradycją”.
Zarząd Województwa Lubelskiego zaprasza wszystkich mieszkańców regionu do udziału w tym świątecznym wydarzeniu. Gościnne progi LCK zamienią się w Jarmark Bożonarodzeniowy połączony ze strefą Świętego Mikołaja i warsztatów rękodzieła świątecznego dla najmłodszych. Na scenie Sali Głównej pojawią się Koła Gospodyń Wiejskich, które nie tylko będą śpiewać kolędy, ale opowiedzą też o tradycjach i recepturach  świątecznych z różnych stron naszego regionu. Nie zabraknie gości specjalnych – lubelskich artystów i VIP - ów.

Serdecznie zapraszamy chętne Koła Gospodyń Wiejskich z obszarów województwa lubelskiego do udziału w tym wydarzeniu. Potrzebujemy 10 prężnych kół, które przybliżą świąteczną obrzędowość, pośpiewają kolędy, czy poprowadzą warsztaty rękodzieła na temat: wykonanie kartek świątecznych, zdobienie pierników na choinkę, wykonanie ozdób choinkowych.

JR KSOW zapewnia zwrot kosztów dojazdu i symboliczne wynagrodzenie.  Na zgłoszenia w formie formularza (do pobrania) czekamy pod adresem ksow@lubelskie.pl, do dnia 9 grudnia br. do godz.14.00. Dodatkowe informacje uzyskacie Państwo pod numerem telefonu: 81 441 68 73.

piątek, 29 listopada 2019

Rekrutacja szkół do projektu "Ferie z ekonomią"

„Ferie z ekonomią” to dodatkowe zajęcia z ekonomii, przedsiębiorczości oraz planowania własnych finansów osobistych, realizowane w trakcie jednego tygodnia ferii zimowych. 


Projekt adresowany jest do uczniów klas VII i VIII oraz nauczycieli z tych szkół, w szczególności nauczycieli przedmiotu Wiedza o społeczeństwie.

Rekrutacja szkół do projektu "Ferie z ekonomią" trwa od 27 listopada do 9 grudnia 2019 roku

ZASADY REKRUTACJI
Podstawą udziału w projekcie jest wypełnienie formularza rekrutacyjnego, dostępnego na stronie: https://forms.gle/oWf8Qm6GcpRtUyfEA oraz przesłanie go wraz z wymaganymi w „Regulaminie rekrutacji szkół podstawowych” załącznikami (list aplikacyjny oraz informacja o nauczycielu) na adres:
Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej
ul. Miedziana 3A, 00-814 Warszawa
z dopiskiem: „Ferie z ekonomią 3”
Do udziału w projekcie mogą aplikować szkoły podstawowe zlokalizowane w gminach wiejskich lub obszarach wiejskich gmin miejsko-wiejskich z terenu całej Polski.
Przy wypełnianiu formularza należy wskazać nauczyciela, który poprowadzi zajęcia w szkole oraz deklarowaną liczbę uczniów klas 7 i 8 (min. 12 osób, max. 18 osób), przy czym wskazane jest, aby był to nauczyciel przedmiotu Wiedza o społeczeństwie.
Do projektu zakwalifikowanych zostanie 50 szkół podstawowych. W tym celu Fundacja dokona kwalifikacji w oparciu o odpowiednie wskaźniki ekonomiczne (tj. dochód ogółem na 1 mieszkańca w gminie oraz udział liczby klientów pomocy społecznej w stosunku do liczby ludności w gminie).
W ramach projektu Fundacja zapewnia m.in.:
  • szkolenie merytoryczne dla nauczycieli i studentów (wraz z pokryciem kosztów dojazdu, zakwaterowania i wyżywienia oraz materiałów dydaktycznych), które odbędzie się w dniach 3-5 stycznia 2020 roku w Warszawie;
  • sfinansowanie wynagrodzenia nauczyciela realizującego zajęcia pozalekcyjne oraz pokrycie kosztów jego dojazdu na szkolenie
  • wynagrodzenie studenta współprowadzącego z nauczycielem zajęcia pozalekcyjne;
  • sfinansowanie kosztów dojazdu i zakwaterowania studenta w gminie na czas prowadzenia zajęć w ferie;
  • materiały dydaktyczne dla uczniów (scenariusze zajęć, notesy, długopisy);
  • pokrycie kosztów dowozu uczniów na wizyty w banku i do przedsiębiorcy w czasie zajęć w ferie w wysokości do kwoty 400 zł brutto;
  • atrakcyjne nagrody w konkursach organizowanych w ramach projektu.
info: www.feriezekonomia.pl

sobota, 23 listopada 2019

KRUS: "BEZPIECZNIE NA WSI MAMY – UPADKOM ZAPOBIEGAMY”

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w ramach działań na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym rolników przygotowała szkolenie e-learningowe dla dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”.
Szkolenie w nowoczesnej formie przybliża zagrożenia wypadkowe w gospodarstwach rolnych, a także uczy prawidłowych zachowań podczas przebywania na terenie obejścia. Szkolenie podzielone jest na trzy moduły: Maszyny i Narzędzia, Zwierzęta oraz Siedlisko, a każdy z nich zawiera zagadki i quizy, dzięki którym łatwiej jest przyswoić wiedzę na temat bezpieczeństwa dzieci w środowisku wiejskim.
Zapraszamy do ukończenia szkolenia dostępnego pod adresem: prewencja.krus.gov.pl 
Certyfikat uzyskany po rozwiązaniu testu końcowego wraz z formularzem zgłoszenia należy wydrukować i przesłać do dnia 13.12.2019 r. na adres:
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Biuro Prewencji,
al. Niepodległości 190, 00-608 Warszawa
,
z dopiskiem „Szkolenie e-learningowe dla dzieci”. Spośród zgłoszeń wylosowanych zostanie 50 osób, które otrzymają nagrody rzeczowe w postaci hulajnogi.
Szczegółowych informacji udziela również sekretariat Biura Prewencji, tel. 22 592 64 10

piątek, 22 listopada 2019

KONKURS FERIE Z PASJĄ 2020!

Weź udział w konkursie „FERIE Z PASJĄ” Do wygrania dofinansowanie indywidualnego wypoczynku dla dzieci i młodzieży z rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka. Organizatorem programu jest Fundacja Ernst&Young (Fundacja EY).
Drodzy Opiekunowie!
Podobnie jak w zeszłym roku chcielibyśmy zaproponować pomoc w sfinansowaniu ferii zimowych dla dzieci i młodzieży objętych opieką zastępczą.
Planujemy dofinansować około 20 wyjazdów feryjnych dla dzieci w wieku 10 – 16 lat kwotą do 1000 zł/os. Chcemy, by były to wyjazdy samodzielnie przez Państwa wybrane, służące dzieciom – rozwojowi ich umiejętności, zainteresowań, nawiązywaniu relacji z rówieśnikami, poszerzaniu wiedzy.
Co zrobić, aby wygrać:
Zadania dla dziecka:
  • Wypełnij swoją część formularza zgłoszeniowego
  • Wykonaj zadanie: Przygotuj choinkową ozdobę świąteczną do zawieszenia lub stroik świąteczny (do zawieszenia lub postawienia) utrzymane w charakterze eko-świąt, czyli korzystając z naturalnych elementów tj. drewno, patyczki, słoma, siano, liście, naturalne tkaniny, papier, wstążki, sznurek, dary lasu (np. szyszki), przyprawy.
    Dołącz do niej bilecik (małą, prostokątną karteczkę) z Twoim imieniem i wiekiem
Zadania dla opiekuna:
  • Wybierz wyjazd dla Twojego dziecka
  • Zapoznaj się z regulaminem konkursu (pdf, 254kb)
  • Wypełnij formularz ferie z pasją 2020 z danymi swoimi i swojej rodziny. Dopilnuj, aby dziecko wypełniło swoją część formularza
  • Do dn. 29 listopada 2019 r. wyślij wypełniony formularz i pracę konkursową (pocztą i mailem (mailem tylko formularz zgłoszenia)). Koniecznie podpisane!
ADRES ORGANIZATORA KONKURSU:
FUNDACJA ERNST & YOUNG
RONDO ONZ 1
00-124 WARSZAWA
(decyduje data stempla pocztowego)
faks: 022 557 70 01 z dopiskiem „Do Fundacji EY”
e-mail: agata.skalec@pl.ey.com
Obserwuj naszą stronę internetową – wyniki konkursu ogłosimy do 6 grudnia 2020 r.! Przesłane prace konkursowe będą ocenione przez jury. Dofinansowanie otrzymają pracę o największej liczbie punktów.
Ze zwycięzcami podpiszemy umowy darowizny. Każdy z Państwa będzie zobowiązany do rozliczenia przyznanej kwoty, a dzieci do stworzenia „reportażu z ferii”. Chcielibyśmy dowiedzieć się, jak dzieci czuły się na wyjeździe, co robiły, co widziały, kogo ciekawego poznały.
Na pytania dotyczące konkursu odpowiemy pod numerem 022 557 66 93 lub 022 557 78 80 lub mailowo: agata.skalec@pl.ey.com
Źródło: https://www.ey.com/

czwartek, 21 listopada 2019

FAJNE GRANTY T-MOBILE - RUSZA KOLEJNA EDYCJA!

Właśnie rozpoczęła się trzecia edycja wyjątkowego programu Fajne Granty T-Mobile. Akcja z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością i sprawia, że mnóstwo młodych osób zaczyna fascynować się programowaniem. Udział w konkursie mogą wziąć organizacje pozarządowe, szkoły, biblioteki, ośrodki kultury. Co można zdobyć? Nowoczesny sprzęt i bezcenną wiedzę!
Fajne Granty to program realizowany przez Fundację CoderDojo Polska i firmę T-Mobile Polska. Jego celem jest wsparcie inicjatyw i środowisk zajmujących się szerzeniem nauki programowania skierowanej do społeczności lokalnej. W ramach Fajnych Grantów można otrzymać środki i sprzęt, który pozwoli zrealizować zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem nowych technologii.
- W jednej z poprzednich edycji chłopcy z Łomży zrobili ekorobota – robota ze śmieci. Elementy, które na pierwszy rzut oka do siebie nie pasowały, po dołączeniu kilku części elektronicznych, które mogli kupić dzięki przyznanemu grantowi, przekształciły się w coś spektakularnego! - mówi Joanna Pawlak, Prezes Fundacji CoderDojo Polska.
Stwórz technologiczne pudełko!
Kto z nas nie lubi rozpakowywać pudełka, w którym kryje się coś ciekawego? Wyzwaniem, które czeka na uczestników tegorocznej edycji programu, jest wymyślenie scenariusza zajęć wraz z materiałami potrzebnymi do ich przeprowadzenia. Warunek konieczny: wszystko musi zmieścić się w jednym, niezbyt dużym pudełku! 
Aby zgłosić się do programu, wystarczy zebrać pasjonatów nowych technologii i wspólnie wymyślić scenariusz zajęć oraz stworzyć listę niezbędnych materiałów. Swój pomysł należy opisać w zgłoszeniu dostępnym na stronie www.fajnegranty.pl.
Następnie Komisja Grantowa, złożona z ekspertów z branży nowych technologii oraz przedstawicieli instytucji wspierających nowoczesną edukację, przydzieli środki na realizację najlepszych scenariuszy. Zadaniem laureatów będzie wypełnienie dwóch pudełek (o wymiarach 53x43x28,5 cm, wielkość walizki transportowej) sprzętem o wartości do 1000 złotych każde. Zawartość pudełek powinna być identyczna. Za pomocą materiałów z pierwszego pudełka uczestnicy konkursu będą realizować warsztaty, a drugi egzemplarz prześlą do siedziby Fundacji CoderDojo wraz z dokumentacją rozliczeniową, aby otrzymać zwrot kosztów. Wszystkie przesłane pudełka wezmą udział w drugim etapie rozgrywki.
Nadesłane Fajne Pudełka zostaną ocenione przez mentorów CoderDojo podczas zajęć z Ninja, czyli podopiecznymi Fundacji. Oceniane będą głównie dwa kryteria: innowacyjność oraz możliwość wykorzystania sprzętu już po zakończeniu programu grantowego. Autorzy najlepszego pomysłu otrzymają zaproszenia na specjalne warsztaty w siedzibie partnera, firmie T-Mobile Polska.
- Fajne Granty to program, który zachęca uczestników do nauki kreatywnego myślenia i współpracy. Dzięki niemu powstanie solidna baza wiedzy, z której każdy będzie mógł skorzystać. Dla tych młodych osób to także szansa na podzielenie się swoją pasją ze światem i pokazanie, że programowanie może być dobrą zabawą i otwiera wiele możliwości rozwoju - podsumowuje Małgorzata Rybak-Dowżyk, Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej w T-Mobile Polska. – Jako firma technologiczna chcemy wspierać akcje i pomysły związane z kodowaniem, gdyż jednym z filarów naszej działalności jest digital responsibility. Troska o świadome korzystanie z nowych technologii i umiejętność wykorzystywania ich do rozwoju, zwłaszcza przez dzieci i młodzież, jest dla nas niezwykle istotna.
Zgłoszenia do programu Fajne Granty T-Mobile przyjmowane są do 13.12.2019 r. poprzez stronę www.fajnegranty.pl.

środa, 20 listopada 2019

FIO EDYCJA 2020

Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego zaprasza wszystkie organizacje pozarządowe oraz instytucje prowadzące działalność pożytku publicznego do udziału w konkursie FIO 2020 w Priorytetach 2-4. W ramach konkursu dofinansowanych zostanie około 300 ofert.

Oferty o dofinansowanie zadań w ramach jednego z trzech Priorytetów:
  1. Priorytet Aktywne społeczeństwo;
  2. Priorytet Aktywni obywatele;
  3. Priorytet Silne organizacje pozarządowe
Składane oferty mają realizować cel główny programu FIO, jakim jest zwiększenie zaangażowania obywateli i organizacji pozarządowych w życie publiczne. Realizacja programu FIO ma umożliwić obywatelom angażowanie się w różnorodne działania na rzecz innych, swoich wspólnot oraz w tworzenie, realizację i monitoring polityk publicznych.
Najważniejsze informacje na temat konkursu:
  • jedna organizacja może złożyć jedną ofertę;
  • termin składania ofert upływa 23 grudnia 2019 r. o 12.00,
  • projekty mogą być realizowane od 1 stycznia do 30 listopada 2020 r.,
  • maksymalna kwota dotacji – maksymalnie do 120 000,00 zł,
  • wniesienie wkładu własnego w ramach składanych ofert nie jest wymagane.
Więcej szczegółów znajdziecie w:
Zachęcamy także do zapoznania się materiałami pomocniczymi dla organizacji zainteresowanych konkursem:
Szczegółowe pytania na temat programu FIO będzie można kierować w terminie naboru ofert  pod numerem telefonu 601-901-285 w godz. 10:00-15:00 od poniedziałku do piątku lub e-mailowo na adres: FIO@niw.gov.pl
Źródło: niw.gov.pl

środa, 13 listopada 2019

Warsztaty szkoleniowe w Łowiczu

Fundacja Wspomagania Wsi zaprasza na kolejne warsztaty w Łowiczu. Osobiście byłam tam dwukrotnie i polecam każdemu dla kogo działalność na wsi ma znaczenie.
  • Warsztat KOMUNIKACJA W SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJWięcej informacji
    Data warsztatuTermin zamknięcia naboru uczestników
    19-22 marca 2020 r.7 stycznia 2020 r.
  • Warsztat PLANOWANIE i REALIZACJA PROJEKTÓW SPOŁECZNYCH i PARTNERSTWWięcej informacji
    Data warsztatuTermin zamknięcia naboru uczestników
    6-9 lutego 2020 r.20 grudnia 2019 r.
  • Warsztat PROJEKT. I CO DALEJ? Więcej informacji 
    Data warsztatuTermin zamknięcia naboru uczestników
    23-26 kwietnia 2020 r.17 lutego 2020 r.
  • Szkolenie KSIĘGOWO-PRAWNE PODSTAWY ZARZĄDZANIA WIEJSKĄ ORGANIZACJĄ POZARZĄDOWĄ. Więcej informacji
    Data warsztatuTermin zamknięcia naboru uczestników
    16 – 19 stycznia 2020 r.2 grudnia 2019 r.
Fundacja Wspomagania Wsi pokrywa koszty udziału w warsztatach takie jak: noclegi, posiłki i materiały dydaktyczne. Fundacja nie pokrywa kosztów podróży.

Ziemia. Dbajmy o nią wspólnie!


wtorek, 5 listopada 2019

Publikacja: „Sprawny, aktywny, potrzebny”

„Sprawny, aktywny, potrzebny – aktywizacja seniorów z gmin wiejskich na rzecz walki z wykluczeniem społecznym” to publikacja, która powstała w ramach projektu realizowanego przez partnerów z gmin Dzierżoniów, Cekcyn, Gniewino i Gogolin ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Cztery gminy i cztery oddalone od siebie województwa. Wiele podobnych problemów, ale i mnóstwo dobrych rozwiązań na rzecz walki z wykluczeniem społecznym seniorów.

W publikacji zawarte zostały też najciekawsze inicjatywy z zakresu polityki senioralnej i działań oddolnych prowadzonych na rzecz seniorów na terenie gmin-partnerów projektu. 

Zachęcam do lektury! KLIK


info: ksow.pl

czwartek, 31 października 2019

I Ogólnopolski Kongres Gospodyń Wiejskich


Ogólnopolski Kongres Gospodyń Wiejskich to wyjątkowe wydarzenie adresowane do liderek kół i stowarzyszeń gospodyń wiejskich, mieszkanek wsi i gospodyń chcących założyć swoją działalność, a także kobiet, które chcą założyć koło i zostać animatorkami w swojej społeczności. Kongres skierowany jest do kobiet w każdym wieku.

Termin: 07.12.2019 r., Poznań
Koszt: 150zł/netto osoba
Zapisy: TUTAJ

Program Zjazdu Gospodyń Wiejskich: 
(godz. 10:00-17:00)

CZĘŚĆ I, Szkoleniowa

- Jak wziąć sprawy w swoje ręce i założyć koło lub stowarzyszenie gospodyń wiejskich? – ścieżka prawna i obowiązkowa dokumentacja
- W jaki sposób skutecznie pozyskiwać środki na działalność organizacji gospodyń – na co można przeznaczyć dotację i jak znaleźć alternatywne źródła finansowania?
- Jak rozmawiać ze sponsorami, pisać listy sponsorskie i prezentować swoją ofertę, by zachęcić przedsiębiorców do współpracy?
- Jak prawidłowo rozliczać dotacje na realizację zadań ustawowych koła i jak uniknąć błędów w przygotowaniu sprawozdania dla ARiMR?
- W jaki sposób przełożyć współdziałanie koła z instytucjami publicznymi i organizacjami niesamorządowymi na wszechstronną promocję kultury i tradycji regionu?
- Co muszą zawierać umowy z regionalnymi organizacjami i z podmiotami indywidualnymi oraz w jaki sposób rozwiązywać dylematy księgowo-finansowe?
- Za co odpowiadają poszczególne osoby w strukturze koła: prezes, zarząd, członkowie, na przykładzie konkretnych sytuacji podczas organizacji wycieczek, imprez integracyjnych, festynów czy pikników charytatywnych?

CZĘŚĆ II Konkursowo-artystyczna

Wystąpienie:
- Jak promować regionalne tradycje i własną działalność koła?
- Jak integrować środowisko wiejskie?
- Jak aktywizować lokalną społeczność?

- Prezentacja potraw, produktów i wyrobów artystycznych kół, które zgłoszą udział w konkursie
- Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród
- Wspólna degustacja prezentowanych potraw
- Zakończenie: koncert chóruM

Info i szczegóły: www.kongres-kgw.pl

sobota, 26 października 2019

W nocy zmiana czasu!

W nocy z soboty na niedzielę nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. O godzinie 3 przestawimy zegarki na godzinę 2 i pożegnamy czas letni. Dzięki temu będziemy spali godzinę dłużej. W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca.


info: tvnmeteo.tvn24.pl

piątek, 25 października 2019

LIR ZAPRASZA DO WSPÓŁPRACY KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH Z LUBELSKIEGO

Lubelska Izba Rolnicza zaprasza do współpracy Koła Gospodyń Wiejskich, które działają na terenie województwa lubelskiego. Zaproszenie do współpracy ma na celu promocję działania Koła, prezentację osiągnięć oraz własnych regionalnych potraw na łamach naszego Biuletynu.
Biuletyn Lubelskiej Izby Rolniczej wydawany jest kwartalnie w nakładzie 6000 egzemplarzy i trafia do wszystkich gmin województwa lubelskiego. Zapraszamy do kontaktu z biurem Lubelskiej Izby Rolniczej. Informacji w tym zakresie udziela pracownik biura Lubelskiej Izby Rolniczej - Małgorzata Karasek tel. /81/ 443-60-72.

Spotkanie dla Sołtysek i Sołtysów

Jeśli od niedawna jesteś sołtyską lub sołtysem i w ramach swoich zadań angażujesz ludzi do działania, pośredniczysz między nimi a samorządem, czasem rozwiązujesz spory sąsiedzkie, a przede wszystkim chcesz, aby w Twojej wsi żyło się lepiej i działo się więcej, weź udział w spotkaniu edukacyjnym zorganizowanym przez Fundację Wspomagania Wsi.

O CZYM BĘDZIE SPOTKANIE ORAZ KIEDY I GDZIE SIĘ ODBĘDZIE?

Na spotkaniu porozmawiamy o:
  • Umocowaniu prawnym/roli sołtysa w samorządzie gminnym,
  • Statucie sołectwa jako wykładni pracy sołtysa,
  • Organizowaniu i przeprowadzaniu zebrania wiejskiego,
  • Sposobach radzenia sobie z formalnościami związanymi z funduszem sołeckim,
  • Skutecznej komunikacji z ludźmi i tym, jak lepiej motywować ich do wspólnych aktywności
Spotkanie odbędzie się w dniach 30 stycznia – 1 lutego 2020 roku w Centrum Konferencyjnym „Molo” w Smardzewicach nad Zalewem Sulejowskim (www.centrummolo.pl).

ZASADY UCZESTNICTWA

Na spotkanie zapraszane są sołtyski i sołtysi. Pierwszeństwo będą mieć osoby pełniące funkcję w pierwszej kadencji. Z terenu jednej gminy zapraszamy maksymalnie 3 osoby (z trzech różnych sołectw).
Udział w szkoleniu, zakwaterowanie oraz wyżywienie są bezpłatne. Uczestnicy przyjeżdżają na własny koszt. Zainteresowanym oferujemy transport między Tomaszowem Mazowieckim a Hotelem Molo (prosimy zgłosić to w ankiecie rekrutacyjnej).
Aby wziąć udział w spotkaniu, należy wypełnić ankietę rekrutacyjną
i zapoznać się z informacją dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Termin zgłoszenia (wypełnienia ankiety) to 15 grudnia 2019. O zakwalifikowaniu się uczestnicy zostaną powiadomieni mailowo (prosimy upewnić się, czy adres został poprawnie wpisany do ankiety).
W przypadku dużej liczby zgłoszeń Fundacja Wspomagania Wsi zastrzega sobie prawo wyboru uczestników na podstawie ww. warunków formalnych oraz na podstawie wypełnionej ankiety rekrutacyjnej. Istnieje także możliwość zorganizowania dodatkowych spotkań w przyszłości.
Organizatorem spotkania jest Fundacja Wspomagania Wsi.
W przypadku pytań prosimy o kontakt z Martą Szymczyk: mszymczyk@fww.pl, tel. 22 636 25 70-75

wtorek, 22 października 2019

IX Spartakiada Kół Gospodyń Wiejskich


Program Spartakiady KGW
09:00 9:45 rejestracja drużyn KGW
10:0010:15uroczyste rozpoczęcie Spartakiady KGW
10:1515.00 przeprowadzenie konkurencji konkursowych
15:00 - 16:00 przewidywane zakończenie Spartakiady KGW,
ogłoszenie wyników i rozdanie nagród

środa, 16 października 2019

FINANSE KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH - PORADNIK

Niniejsze opracowanie zostało pomyślane jako przewodnik po aspektach finansowych związanych z prowadzeniem działalności statutowej przez koła gospodyń wiejskich.
Celem opracowania jest przede wszystkim wsparcie tych kół, które rozpoczęły działalność lub kół i osób które rozważają rozpoczęcie działalności w oparciu o Ustawę z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich.
Mając na uwadze powyższy cel, znaczącą część publikacji została poświęcona tym kołom gospodyń wiejskich, które prowadzą lub zamierzają prowadzić uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów na zasadach i warunkach określonych w ustawie o kołach gospodyń wiejskich.
Wspomniana ustawa o kołach gospodyń wiejskich wprowadziła szereg rozwiązań, wcześniej im niedostępnych. Rozwiązania te zostały przyjęte z zainteresowaniem. Dziś, mimo blisko roku obowiązywania przepisów, w tym przepisów wykonawczych do w/w ustawy, nadal pojawia się szereg wątpliwości i pytań, w tym szczególnie dotyczących aspektów formalno – prawnych związanych z finansowym raportowaniem działalności kół.
Opracowanie jest próbą odpowiedzi na te wątpliwości i pytania.
Wszystkim zainteresowanym właściwym wypełnieniem obowiązków koła gospodyń wiejskich rekomenduje się jednocześnie zapoznanie się z podstawowymi aktami regulującymi działalność kół gospodyń wiejskich. Lista źródeł dostępna na końcu opracowania.


niedziela, 6 października 2019

Mała ściągawka: kasze i kaszki...


O tym, że kasze są zdrowe nikogo nie trzeba przekonywać. Na rynku znajdziemy aktualnie wiele rodzajów kasz, które możemy stosować na wiele sposobów w naszym menu. Mają one cenne składniki odżywcze, które warto uwzględnić w codziennej diecie. Uzupełniają zasoby witamin z grupy B, białka, a także żelaza, magnezu, cynku czy też potasu. Do najpopularniejszych należą...

Kasza pęczak - produkowana z ziaren jęczmienia, zawiera błonnik, który wpływa na obniżanie cholesterolu i zabezpiecza przed skokami cukru we krwi. Pęczak ma w sobie duży poziom glutenu. Idealnie pasuje do warzyw, gulaszu i sosów grzybowych.

Kasza gryczana - powstaje z gryki, można ją zakupić jako paloną i niepaloną. Ma dużo witamin z grupy B, zawiera cenne przeciwutleniacze, nie ma w sobie glutenu. Często jest stosowana do dań mięsnych, sosów, a też jako farsz do pierogów, dodatek do chleba, a także popularnych "gryczaków".

Kasza kuskus - produkuje się ją z pszenicy durum. Jest bardzo drobna i mocno żółta. Bogata jest w białko i węglowodany, niewiele ma w sobie błonnika. Polecana jest deserów, jogurtów, sezonowych owoców i... ryb. 

Kasza bulgur - powstaje z wysuszonych, gotowanych i zgniecionych ziaren pszenicy durum. Zawiera w sobie dużo potasu, magnezu, fosforu i kwasu foliowego. Wspiera pracę serca, obniża poziom cukru we krwi, koi nerwy. Najlepszy dodatek do mięs, sałatek i owocowych deserów.

Kasza kukurydziana - jak sama nazwa wskazuje jest produkowana z ziaren kukurydzy. Jest bardzo lekkostrawna. Zawiera dużo witaminy A i węglowodanów. Nie powoduje reakcji alergicznych. Idealna do ciast, sosów i zapiekanek.

Kasza quinoa - produkowana jest z ziaren komosy ryżowej. Ma w sobie dużo kwasów tłuszczowych i białka, a także wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Nie zawiera glutenu. Pasuje do ciast, sałatek, zup i gulaszu.

Które z nich lubicie najbardziej?

sobota, 5 października 2019

Sezonowe placki dyniowe

Śpieszę do Was z prostym i szybkim przepisem na sezonowe placuszki dyniowe dla 5-6 osób.
Składniki:
400 gram obranej i startej dynii
200 gram mąki
4 jaja
200 ml mleka
100 gram miodu
łyżeczka proszku do pieczenia
100 gram masła
odrobina soli
orzechy włoskie
owoce - jabłka, sliwki
100 ml syropu klonowego
olej do smażenia

Przygotowanie:
Obraną i startą na grubych oczkach dynię przełóż do sporej miski, dodaj proszek do pieczenia, mąkę, mleko, jaja, sól i miód. Dokładnie wymieszaj. Ciasto musi być gęste. Następnie na patelni rozgrzej olej z masłem. Na rozgrzanym tłuszczu smaż na złoty kolor okrągłe placuszki, gdy będą jeszcze gorące ułóż na nich orzechy, pokrojone kawałki jabłek i śliwek. Na koniec polej całość syropem klonowym i zjedz ze smakiem!



piątek, 4 października 2019

16 jesiennych wyzwań

Drogie Kobiety, październikowy klimat skłonił mnie to tego by sporządzić specjalnie dla Was listę pomysłów na małe, jesienne wyzwania, które będziecie mogły wdrożyć do swojego życia, już od dziś. Lista jest różnorodna tak jak i każda z nas. Pomysły są prosto z serca. Same zdecydujcie, które z nich są Wam bliskie i które chciałybyście wdrożyć w swoją codzienność. Mam nadzieję, że lista sprawi Wam i być może Waszym bliskim chociaż odrobinę przyjemności.
1. Przeczytaj dobrą książkę.

2. Ugoruj zupę krem, a nawet włącz takie zupy do jesiennego menu.

3. Znajdź każdego dnia chociaż 12 minut tylko dla siebie.

4. Wydziergaj szalik, czapkę lub rękawiczki.

5. Pójdź na długi spacer.

6. Zrób jesienne zdjęcia do rodzinnego albumu.

7. Upiecz ciasteczka dla swoich sąsiadów. 

8. Zafunduj sobie długą kąpiel przy świecach.

9. Pojedź do teatru/kina/filharmonii.

10. Zrób bukiet z jesiennych liści.

11. Stwórz jesienną playlistę z ulubionych utworów.

12. Upiecz chleb dyniowy.

13. Napij się gorącej czekolady lub pysznego kakao.

14. Idź na grzyby. 

15. Zorganizuj turniej gier planszowych dla rodziny/przyjaciół.

16. Daj coś światu od siebie.

Amen.



czwartek, 3 października 2019

Lubelskie Forum Inicjatyw Pozarządowych 2019

Serdecznie zapraszam na Lubelskie Forum Inicjatyw Pozarządowych 2019 do Lubelskiego Centrum Konferencyjnym w Lublinie ul. Grottgera 2,  w dn. 15-16 października 2019 r. 
W ramach LFIP 2019 odbędzie się Konwent - Regionalna Sieć Współpracy Organizacji Pozarządowych z Samorządem Terytorialnym i Gala III Sektora.


PROGRAM dzień I

PROGRAM dzień II

Organizatorami wydarzenia stanowiącego największe święto organizacji pozarządowych na Lubelszczyźnie są:
1. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie,
2. Rada Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubelskiego
3, Związek Stowarzyszeń Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych.

Organizatorzy zapraszają do udziału przedstawicieli organizacji pozarządowych, podmiotów ekonomii społecznej, jednostek samorządu terytorialnego oraz wszystkie osoby zainteresowane działalnością III sektora z terenu woj. lubelskiego. Przewidziane są bezpłatne noclegi dla części uczestników Konwentu.

Osoby zainteresowane udziałem w LFIP 2019 proszone są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego do dnia 8 października 2019 r.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY


http://www.flop.lublin.pl/media/LFIP_2019/Program_Konwent_LFIP20192.jpg

środa, 25 września 2019

VIII Jesienny Kiermasz

13 października 2019 r., w Końskowoli odbędzie się kolejna edycja Jesiennego Kiermaszu Materiału Szkółkarskiego Owocowego i Ozdobnego. Jesienny Kiermasz to możliwość uzyskania fachowych porad, zakupienia pięknych roślin, a także liczne konkursy. Zachęcam do udziału!


Dokumenty do pobrania dla wystawców -> TUTAJ

Dotacja dla wszystkich KGW

KGW zarejestrowane w KRSie będą mogły otrzymywać środki na tych samych zasadach co KGW wpisane do Krajowego Rejestru KGW. W dniu 21 września 2019 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 17.09. zmieniające rozporządzenie w/s szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz rozliczania przez Prezesa ARiMR pomocy finansowej z budżetu państwa dla kół gospodyń wiejskich oraz jej wysokości (Dz.U. poz. 1794)

Celem zmiany przepisów jest dopuszczenie możliwości uzyskania pomocy finansowej przez wszystkie koła gospodyń wiejskich, które zostały wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, o którym mowa w art. 35 ustawy. Wcześniej, zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia wniosek o przyznanie pomocy mógł być złożony tylko przez koło gospodyń wiejskich, które zostało wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, i któremu w związku z tym wpisem został nadany numer identyfikacji podatkowej (NIP) oraz numer REGON.


Dotychczasowa regulacja wykluczała zatem możliwość ubiegania się o pomoc finansową przez koło gospodyń wiejskich, jeżeli przypisany mu numer identyfikacji podatkowej (NIP) lub numer REGON nie został nadany w związku wpisem do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich (np.: działające w formie stowarzyszenia).


Jednocześnie projektowane rozporządzenie przewiduje, że koła gospodyń wiejskich, którym odmówiono przyznania pomocy finansowej w 2019 r., z powodu niespełnienia warunków określonych w § 2 ust. 1 rozporządzenia, będą mogły w ciągu 30 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia złożyć ponownie wniosek o przyznanie pomocy finansowej.

czwartek, 19 września 2019

Konkurs: "Kobieta Gospodarna Wyjątkowa"

Jednostka Regionalna Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Lubelskiego organizuje I Wojewódzki Konkurs pod nazwą „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa”
Wydarzenie skierowane do Kół Gospodyń Wiejskich i kobiet działających w Stowarzyszeniach na rzecz rozwoju obszarów wiejskich odbędzie się 29 września br. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie i rozpocznie się o godzinie. 12.

Ideą konkursu jest ukazanie potencjału kobiet polskiej wsi, prezentacja sekretów kulinarnych oraz sztuki ludowej. Panie staną do udziału w 3 konkursach – Skarbczyk kulinarny, Ręką czarowane i Sztuka Ludowa.  Jurorzy wybiorą najlepsze potrawy tradycyjne i najpiękniejsze rękodzieło. Z kolei o Nagrodę Marszałka Województwa Lubelskiego i Nagrodę Publiczności Koła Gospodyń Wiejskich zmagać się będą w kategoriach na najlepszy występ artystyczny i występ kabaretowo-teatralny.

W programie znajdą się prelekcje poświęcone kobietom oraz możliwościom wsparcia Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń Kobiet działających na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.

W programie nie zabraknie też występów artystycznych oraz degustacji potraw i produktów regionalnych.

W związku z dużym zainteresowaniem wydarzeniem przedłużamy termin nadsyłania formularzy zgłoszeniowych do dnia 24 września do godziny 14.00. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc decyduje kolejność zgłoszeń.

REGULAMIN KONKURSU „RĘKĄ CZAROWANE" (pobierz)
REGULAMIN KONKURSU „SKARBCZYK KULINARNY” (pobierz)
REGULAMIN KONKURSU „SZTUKA LUDOWA” (pobierz)
Formularz zgłoszeniowy (pobierz)