poniedziałek, 22 maja 2017

10 pomysłów na działanie z kobietami na wsi

Inspiracją do powstania tego wpisu jest rozmowa którą ostatnimi czasy przeprowadziłam w trakcie Ogólnopolskiego Spotkania Organizacji Działających na Terenach Wiejskich w Marózie. W trakcie konwersacji skupionej wokół kobiet działających na wsi, pojawiło się pytanie: "ale co właściwie, (oprócz wspólnego gotowania na festyn) można z kobietami na wsi robić?". No i właśnie wtedy pojawiła się myśl o tym, by pierwszy wpis "po" Marózie był właśnie o tym.

Nim jednak podejmiecie decyzję o tym, żeby działać w swoim lokalnym świecie pamiętajcie by zadbać o chociaż małą diagnozę lokalną, która najlepiej pozwoli Wam określić to czego najbardziej kobietom brakuje i co mogłoby je szczególnie zainteresować. Obiecuję, już dziś, że o diagnozie lokalnej też tu niebawem napiszę, chociaż nie ukrywam, że czasem jeden dzień szkolenia na o niej to też za mało... gdyż to temat długi i dość głęboki ale warty uwagi, szczególnie jeśli chcemy dobrze i świadomie działać na rzecz mieszkańców i razem z nimi.
Mając na uwadze kilka lat praktycznego doświadczenia w temacie działań z kobietami i dla kobiet na wsi prezentuję tylko 10 pomysłów na działanie. Mam nadzieję, że będzie dobry początek do rozpoczęcia lub rozszerzenia Waszych działań.

1. Warsztaty rękodzieła artystycznego - zarówno współczesne jak i tradycyjne formy (palmy, stroiki, decoupage, lalki motanki, szycie, sutasz, filcowanie, quilling, itp.)

2. Warsztaty fotograficzne - najlepiej w połączeniu z samodzielnym wywoływaniem zdjęć w ciemni.

3. Sesje fotograficzne - ukazujące piękno kobiet i otaczającej Was wsi. Dobrze jest do sesji zaprosić matki i córki, babcie i wnuczki, przyjaciół, osoby posiadające jakieś szczególne hobby...

4. Choreoterapia - terapia łącząca taniec i ruch. Ta forma działań bardzo zbliża ludzi.

5. Rajdy rowerowe - po dalszej i bliższej okolicy, polecam w połączeniu ze wspólnym ogniskiem.

6. Kobiece, sąsiedzkie grillowanie, najlepiej w pakiecie z dyskusją o tym, czego kobietom brakuje i potrzeba.

7. Warsztaty serowskie, winiarskie, cukiernicze... bazujące na lokalnych zasobach, jak również na produktach mniej Wam znanych, bo przecież fajnie jest spróbować czegoś całkiem nowego.

8. Wspólne wyjazdy do kina, teatru, filharmonii, muzeum lub na koncerty - w grupie raźniej, weselej i ciekawiej.

9. Zajęcia rozwojowe (na milion pro_kobiecych tematów) które pomagają lepiej zrozumieć siebie, czy też takie które mobilizują kobiety do działania - zadbajcie tylko do dobrego trenera!

10. Wspólne wyjazdy na badania profilaktyczne, które integrują, edukują i sprzyjają zdrowiu kobiet. Koniecznie wcześniej zgłoście i umówcie się na przyjazd w konkretnej przychodni.

Jak będziecie chciały poznać więcej pomysłów to dajcie znak w komentarzu. No i nie zapomnijcie również dodać coś od siebie. Chętnie poczytam co ciekawego robicie w swoich społecznościach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz