poniedziałek, 1 maja 2017

Na Winnym Szlaku...

Na początku nowego miesiąca rozpoczynam nowy cykl. Zapraszam Was w podróż po winnicach, których jest w Polsce coraz więcej. Od jakiegoś czasu staram się regularnie zaopatrywać w wina z lokalnych winnic i powiem szczerze, że żadne kupione w dyskoncie wino z Chile, Hiszpanii czy Portugalii nie smakuje tak dobrze, jak to z sąsiedniej wsi czy też z drugiego końca naszego kraju. Dlatego też zapraszam Was na wirtualny spacer, do miejsc, w których tworząc wino wkłada się w nie całe swoje serce, energię i zaangażowanie...
 f. piotrstolarski

Winnica Dom Bliskowice - położona na wapiennej skarpie w pradolinie Wisły, na trasie pomiędzy Kazimierzem Dolnym, a Annopolem. Jej początki sięgają 2009 r. Obszar uprawy winorośli stale się powiększa. Produkowane tam wino słynie z wyjątkowej barwy i smaku, a także z tego, że nie dodaje się do niego żadnych ulepszaczy. Bliskowickie wino serwowane jest na stołach warszawsich, angielskich i włoskich restauracji.

Winnica Solaris - leży na obrzeżach Opola Lubelskiego i działa od 2004 r. Jej właścicielami są pasjonaci, którzy dla hobby podporządkowali codzienność swojego życia. W opolskiej winnicy produkowane są wina gronowe, które charakteryzują się słodkimi, esencjonalnymi i smakowitymi owocami. Uprawiane są tam następujące odmiany winogron - Rondo i Regent na wina czerwone i różowe, oraz Seyval Blanc, Hibernal, Traminer i Solaris na wina białe. Wina z Winnicy Solaris zdobyły już wiele laurów i zawsze godnie reprezentują lokalny, lubelski region.

Winnica Domowa Kalisja - kameralna winnica  położona na terenie gminy Józefów nad Wisłą, w miejscowości Stare Kaliszany. Prowadzona jest przez pasjonata, dla którego główną wartością jest jakość wytwarzanego produktu. Winnica działa od 2006 r., a jej podłoże tworzą głównie wapienie.
Rosną tam winogrona vitis vinifera: Milia, Traminer, Dunaj i Turan oraz hybrydy: Jutrzenka, Hibernal, Muskat, Freyminer, Seyval Blanc, Rondo, Regent. Co ciekawe osoby odwiedzające to miejsce mają zawsze możliwość, oprócz degustowania wybornego wina, spróbować także świeżo wypalanej kawy i cydru.
Winnica Skarpa Dobrska - została założona w 2014 roku w miejscowości Dobre, k. Kazimierza Dolnego. Winnica przylega do Rezerwatu Przyrody Skarpa Dobrska usytuowanego w otulinie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Celem i głównym priorytetem tej winnicy jest stworzenie wina bogatego w aromat i smak, o jak najlepszej jakości i wyjątkowych walorach smakowych. Do produkcji wina używane są jedynie wyselekcjonowane, w pełni dojrzałe owoce. Produkcja odbywa się w kontrolowanej temperaturze. Aby zapewnić naturalność, wino ze Skarpy Dobrskiej nie jest ani dosładzane, ani odkwaszane.

Winnica Pasja Roztocza - znajduje się ona w miejscowości Lipowiec, 18 km od Biłgoraja, na pograniczu Roztocza Zachodniego i Środkowego, nieopodal Zwierzyńca. Działa od 2008 r. Uprawiane są tam odmiany Riesling, Solaris, Johanniter, Cabernet Cantor, Dornfelder, Acolon oraz Nero i Fenix. Wapienna gleba, słoneczne lato i ciepłe noce sprawiają, że produkowane tam wino charakteryzuje wyjątkowy smak i aromat.

Winnica Pańska Góra - jest jedną z najstarszych w regionie Małopolskiego Przełomu Wisły, jej początki sięgają 2002 r.. Położona jest na stoku z litej skały wapiennej z cienką warstwą margla. Na szczycie winnicy znajduje się drewniana kapliczka ze św. Wincentym patronem winnic i winiarzy. Plantacja leży w urokliwym miejscu, nad brzegiem Wisły, na przeciw Zamku w Janowcu, między dwoma rezerwatami przyrody. Uprawiane tam odmiany winogron to m.in. riesling, muszkat odeski, rondo, hibernal, sibera, bianka, regent, marechal foch.
Zachęcam Was do tego, byście kolejny raz sięgając na sklepowej półce po wino, spojrzeli na jego etykietę i zastanowili się przez moment nad tym skąd to wino pochodzi. Bo może warto zamiast do sklepu, wybrać się do lokalnej winnicy (lub jej sklepu online) i tam zakupić wino, które oprócz tego, że nie posiada siarczanów, zapewni Wam wyjątkową esencję smaku i niezapomniane doznania...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz