sobota, 17 lutego 2018

Kobiety Kreatywne!

W tym wpisie pragnę zaprezentować działalność całego grona bardzo kreatywnych Kobiet. Wybranie tylko jednej nie było możliwe, gdyż organizację "Kreatywne Kobiety" tworzy całe grono wspaniałych Pań. O tym co robią, gdzie i w jaki sposób możecie przeczytać w poniższym wpisie. Historia i działalność jest bardzo ciekawa więc zapraszam do lektury.
Historia Stowarzyszenia Kreatywnych Kobiet zaczęła się bardzo prozaicznie - od ogłoszenia na lokalnej grupie na Facebooku. Padło pytanie: czy można by było stworzyć „pchli targ” na żywo i czy są chętni do zorganizowania takiej imprezy? Autorką tego pytania była Agnieszka Rola, która dziś pełni funkcję prezeski stowarzyszenia.

Pod koniec stycznia 2017 r. odbyło się pierwsze spotkanie zorganizowane przez Agnieszkę. Przybyło na nie 15 kobiet. Dyskusjom i polemikom nie było końca. Na następne spotkanie przyszły już tylko zdecydowane kobiety, gotowe do organizacji takiego wydarzenia. Wtedy zawiązała się nieformalna ale chętna do działania grupa. Należały do niej Agnieszka Rola, Monika Mitura, Monika Syryjczyk, Aneta Rogulska, Anna Kozarska, Anna Siemionek, Anna Semeniuk, Jolanta Wiąckiewicz, Aleksandra Mitura, Ewa Piotrowska-Walczak.


Założeniem tych Pań było zorganizowanie wydarzenia, na którym można będzie sprzedać, kupić czy wymienić się ubraniami. Jednak od początku kilka dziewczyn pragnęło czegoś więcej niż tylko zorganizowania "babskiego targu". Interesowała je działalność społeczna, kulturalna i charytatywna. Ostatecznie Panie zdecydowały się na zorganizowanie imprezy zatytułowanej „Targi Kreatywnych Kobiet”. Impreza miała na celu promowanie kobiet, które w zaciszu domowym zajmują się rękodziełem. Jak mówi inicjatorka: "Chciałyśmy te kobiety zareklamować, pokazać ich piękne prace, dać motywację do działania." W marcu 2017 r. w Medycznym Studium Zawodowym w Łukowie odbyły się "Targi Kreatywnych Kobiet". Spotkały się na nich kobiety, które szyją, pieką ciasta, haftują, tworzą biżuterię, rzeźbią, nie zabrakło też kobiet, które chciały sprzedać zawartość swoich szaf. Na targach zbierana była także odzież, którą organizatorki przekazały do lokalnego do Domu Dziecka. 


Następną inicjatywą organizacji był „Kreator Smaku”. Akcja miała na celu promowanie rodzimych przedsiębiorców z dziedziny gastronomii i prezentację smaków Lubelszczyzny. Wydarzenie zaliczone zostało do bardzo udanych, a dla organizatorek szczególnie ważny był fakt, że odwiedziły to wydarzenie całe rodziny i każdy znalazł tam coś dla siebie. Rodzice i dziadkowie delektowali się pysznymi wyrobami mięsnymi, smacznymi ciastami, smalczykiem czy miodami, a dzieciaki zajadały się owocami w pysznej belgijskiej czekoladzie, skakały na dmuchańcu i wykonywały pod okiem animatorek eko-kuchnie z kartonowych pudeł. Na imprezie odbyła się również zbiórka charytatywna dla malutkiej, przewlekle chorej Zuzi. 
Kolejnym działaniem Kreatywnych Kobiet był projekt rodzimego stowarzyszenia. Panie w sposób aktywny pomagały w zbieraniu punktów na grant Tesco oraz w realizacji imprezy pod nazwą: "Owocowo-rowerowo". Akcja propagowała zdrowy tryb życia, wspólne spędzanie czasu z rodziną i zdrową dietę. Na kobiecym stoisku można było pokonać profesjonalny tor przeszkód wykonany własnoręcznie przez męża jednej z aktywistek, jak również zobaczyć świat przez alko-gogle. Panie poprowadziły także rowerową grupę dziecięcą na rajdzie rozpoczynającym imprezę.
Działania oraz pomysły i energia Kreatywnych Kobiet zostały zauważone oraz docenione przez lokalną telewizję Magnes.tv, która zaproponowała Paniom prowadzenie trzech programów. Pierwszy „Świat oczami kobiet” w grudniu 2017 r. pojawił się na antenie. W planach jest realizacja programu o zwierzętach i zdrowym trybie życia. 

Kolejne spotkania zapoczątkowały nową akcję "Kreatywnego Szycia", która pozytywnie nakręciła Panie do działania w jesienne dni. Pomysłodawczynią była p. Asia Celińska, która 'z marszu' stała się koordynatorką akcji i świetnie spisała się w swojej nowej roli. "Kreatywne szycie" było akcją skierowaną do osób szyjących maszynowo oraz ręcznie. Wraz z wieloma chętnymi kobietami, młodzieżą z Internatu Medycznego Studium Zawodowego w Łukowie oraz przyjaciółmi z Inkubatora Przedsiębiorczości kobiety szyły maskotki, woreczki na broviak, poduszeczki, kocyki, chusteczki na główki, które w kilku turach były przekazywane dla dzieci ze szpitala onkologicznego w Lublinie, trafiły do dzieciaków w dniu "Pluszowego Misia" i umiliły ciężki czas dzieciom, które trafiły w Mikołajki do łukowskich karetek. 
Przepełnione dobrą energią i zachęcane przez mieszkańców do kontynuowania swoich działań, Kreatywne Kobiety postanowiły, że założą własne stowarzyszenie. W planach maję wiele działań. Najbliższe z nich to m.in. kolejne Targi Kreatywnych Kobiet, które już 18 marca odbędą się w Łukowie. Ponadto Kreatywne Kobiety będą w czerwcu br. realizowały także projekt „Kreatywni – Bezpieczni”, którego głównym celem będzie propagowanie wiedzy na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa. Prace nad wydarzeniem są już w trakcie realizacji.

Za swoją aktywną działalność Kobiety Kreatywne zostały nagrodzone. W lutym br. zdobyły 3 miejsce w lokalnym plebiscycie "Kryształowych Magnesów". Ten wielki sukces zmobilizował Panie do dalszego działania i rozwijania swojej kreatywnej i bardzo aktywnej działalności. Kibicujemy więc mocno i trzymamy kciuki by tak się działo! 

3 komentarze:

  1. Zapraszam na mój http://pchli-targ.eu/ anita

    OdpowiedzUsuń
  2. Nasza oferta skierowana jest do osób prywatnych i specjalistów.
    Aby pomóc Ci poradzić sobie z pilnymi i nieprzewidzianymi wydatkami, mamy możliwość udzielenia pożyczek bez zapytania kredytowego i bardzo atrakcyjnych warunków. Nasza oferta jest otwarta dla wszystkich. Wystarczy określić kwotę, którą chcesz pożyczyć i okres spłaty, który Ci odpowiada, i skontaktuj się z nami, aby złożyć wniosek. Jesteśmy do Twojej dyspozycji: helenedesmarais03@gmail.com

    OdpowiedzUsuń