wtorek, 15 stycznia 2019

Zapowiedź książki o kobietach z mazowieckiej wsi

13 lutego 2019 r. będzie miała premierę książka "A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi", której autorkami są Agnieszka Pajączkowska oraz Aleksandra Zbroja.
Opis wydawcy brzmi następująco: "Kalina uważa, że facetowi więcej wolno. Bochenek tęskni za PGR-em. Stefania nigdy nie była w Warszawie, Gosia chce stamtąd wrócić. Chrześnica Iwony jest lesbijką, Marta była na czarnym proteście, a Dorota wysłuchuje żartów o swojej bezdzietności. Wiola nie zna nikogo, kto powiedziałby „nie wierzę w Boga”, a Piotrowska zdradza, co słyszy w konfesjonale.

Autorki ruszają z Warszawy i okrążają województwo mazowieckie, rozmawiając po drodze z rolniczkami, gospodyniami, sklepowymi, przedsiębiorczyniami, bezrobotnymi. Na ławeczkach, podwórkach, gankach, przy kuchennych stołach, słuchają opowieści o życiu w miejscach, skąd młodzież wyjeżdża do szkół, a mężczyźni na zarobek, gdzie starsze pokolenie umiera, a młode często już nie wraca. To próba oddania głosu tym, które pozostają niewidoczne i niesłyszane. Wieś przemawia na ogół co najwyżej głosem rolnika szukającego żony, polityka PSL-u lub wójta i księdza z popularnego serialu. A co z kobietami?"

Jestem bardzo ciekawa jaką odpowiedź na to pytanie zaserwuje nam ta książka. Niecierpliwie czekam na jej premierę i mam nadzieję, że nie będzie tam powielanych stereotypów dotyczących kobiet żyjących na wsi.

info i okładka: empik.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz