piątek, 13 kwietnia 2018

Aktywny i Zdrowy Senior Rolnik

Program „Aktywny i Zdrowy Senior Rolnik” to wspólne przedsięwzięcie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników oraz Stowarzyszenia Polskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego. Skierowany jest do osób starszych, podlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników - kobiet i mężczyzn. 
Celem Programu jest zwiększenie aktywności osób starszych w środowisku wiejskim, zmniejszenie obciążeń dla członków rodziny, związanych z opieka i pielęgnacja osoby niesamodzielnej, zmniejszenie liczby osób niesamodzielnych w gospodarstwach rolnych.

Program, którego realizacja przewidziana jest do 2020 roku zakłada m.in.:

1. kompleksową opiekę z elementami rehabilitacji w trybie dziennym,
2. kompleksową rehabilitację w trybie stacjonarnym,
3. krótkoterminowy pobyt z noclegiem dla osób starszych połączony z rehabilitacją – w ramach wsparcia opiekunów osób starszych, np. w okresie nasilonych prac w gospodarstwie rolnym.

Jak mówi Prezes KRUS Adam Wojciech Sekściński „Aktywny i Zdrowy Senior Rolnik” powstał w odpowiedzi na potrzebę poszukiwania innowacyjnych rozwiązań w obszarze organizacji i świadczenia usług opiekuńczych, rehabilitacyjnych oraz profilaktyki zdrowotnej wśród rolników, uwzględniających ryzyko wypadków w rolnictwie, chorób typowych dla wieku podeszłego oraz specyfikę pracy rolniczej.

Projekt realizowany będzie do 2020 r., w oparciu o bazę lokalowo-rehabilitacyjną KRUS oraz inne placówki opiekuńczo-lecznicze.

Szczegółowe informacje na temat tego programu można znaleźć na stronie krus.gov.pl

3 komentarze:

  1. Ja akurat wychodzę z założenia, że osoby, które są aktywne, są sprawniejsze i zdrowsze niż osoby prowadzące spokojny tryb życia.

    OdpowiedzUsuń
  2. To dobrze, że takie programy istnieją.

    OdpowiedzUsuń