czwartek, 23 lutego 2017

Tradycja Tłustego Czwartku

„Powiedział mi Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła” głosi staropolskie przysłowie...
Choć zwyczaj pochodzi z pogaństwa, znany jest w większości krajów o obrzędowości chrześcijańskiej. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału i zgodnie z tradycją, wiąże się z objadaniem. Głównymi słodkimi symbolami tego dnia są pączki i faworki, a według przysłów, zjedzenie pączka gwarantuje szczęście i powodzenie.Ostatni czwartek przed wielkim postem znany jest także jako zapusty i rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. To zwyczaj ruchomy, zależny od daty Wielkanocy. Następny czwartek jest czwartkiem po Środzie Popielcowej i należy już do okresu wielkiego postu, podczas którego chrześcijanie ze względów religijnych powinni zachowywać wstrzemięźliwość jako wyraz umartwienia.

Tłusty czwartek wywodzi się z pogaństwa. Tego dnia świętowano odejście zimy i nadejście wiosny, a ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw, szczególnie mięs oraz piciu wina. Zagryzkę stanowiły pączki, ale w wersji słonej oraz pikantnej, przygotowywane z ciasta chlebowego i faszerowane boczkiem oraz mięsem. 


Zwyczaj jedzenia słodkich pączków pojawił się w Polsce około XVII wieku, ale wtedy jeszcze wyglądały nieco inaczej niż obecnie. Miały w środku ukryty orzeszek, a ten, kto trafił na taki pączek, miał cieszyć się dostatkiem, szczęściem i powodzeniem. Tradycja do dziś nakazuje, aby w tłusty czwartek zjeść choć jednego pączka. Kto tego nie zrobi, temu do końca roku nie będzie się wiodło.

Zdaniem cukierników pączek idealny powinien mieć ponad 400 kalorii, ważyć od 55 do 70 gramów, mieścić się w dłoni, ma być wykonany z ciasta drożdżowego, usmażony na smalcu, lekko spłaszczony i z białą obrączką dookoła. Niektórych martwi ilość kalorii zawarta w tłustych przysmakach, ale większość z nas jest jednak dla siebie łaskawa tego dnia i wybacza sobie łakomstwo.
Z badań sondażowych wynika, że w tłusty czwartek statystyczny polak zje ok. 2,5 pączka. Mnie natomiast ciekawi ile pączków zje zstatystyczna Kobieta na Wsi?! 
tekst: Aleksandra Rybińska/polskieradio.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz