niedziela, 11 sierpnia 2019

Co warto wiedzieć o wrotyczu

Wrotycz pospolity to roślina powszechnie występująca na terenie Europy, w tym także na terytorium Polski. Należy do rodziny astrowatych. Docenia się walory ozdobne wrotyczu, jednak przede wszystkim jego właściwości lecznicze. Roślinę wykorzystuje się w medycynie naturalnej np. do leczenia chorób układu pokarmowego, ale również chorób reumatycznych.
Wrotycz pospolity pochodzi z Europy i Ameryki Północnej. Osiągającą ponad metr wysokości roślinę można spotkać na łąkach, polach i ugorach. Aromatyczny kwiat znany jest przede wszystkim z właściwości odstraszających owady, m.in. muchy, kleszcze i komary. W średniowieczu stosowany był na różnorodne dolegliwości - zaczynając od przeziębienia, a kończąc na bólach reumatycznych.

Wrotycz jest rośliną toksyczną. Jej ziele okazuje się trujące dla bydła. Roślina kwitnie od czerwca do sierpnia. Wydziela intensywny zapach, który przypomina zapach kamfory. Do celów medycznych wykorzystuje się koszyczki kwiatowe wrotyczu pospolitego. Można z nich przygotować również nalewkę, która ma właściwości rozgrzewające i przeciwbólowe. Napar ze świeżych kwiatów wrotyczu pospolitego doskonale sprawdza się do stosowania zewnętrznego. Istotny z medycznego punktu widzenia czynny związek rośliny to olejek eteryczny nazywany tujonem. Cechuje się działaniem przeciwpasożytniczym. Wrotycz zwalcza głównie na glisty i owsiki. W przypadku wymienionych dolegliwości należy spożywać szklankę naparu zawierającą świeże lub suszone kwiaty wrotyczu. Napar stosuje się także zewnętrznie na rany, wszy oraz świeżbowce.

Właściwości lecznicze wrotyczu wynikają również z zawartości aksylaryny w roślinie. Wykorzystuje się ją w leczeniu wirusa opryszczki. Wrotycz pospolity doskonale sprawdza się w przypadku zatruć i dolegliwości żołądkowych, ponieważ pobudza błonę żołądka do wydzielania śluzu. Z kolei w przypadku bólów reumatycznych używa się wcierek na obolałe miejsce. Badania dowodzą, że wrotycz pospolity zawiera w swoim składzie partenolid. Ten z kolei charakteryzuje się silnym działaniem przeciwzapalnym.

Wrotycz pospolity to roślina wykorzystywana głównie w leczeniu pasożytów, jednak stosuje się ją także w przypadku różnego typu bólów m.in. w bólach kręgosłupa i żołądka. Inne sytuacje, w których tradycyjnie używa się wrotyczu, to: łagodzenie histerii, stanów depresyjnych; łagodzenie objawów chorób skórnych; łagodzenie bólów menstruacyjnych.

Wrotycz pospolity dzięki swojemu charakterystycznemu zapachowi stosowany jest również do odstraszania much, komarów, mrówek, mszyc, moli, kleszczy. Roślinę można rozdrobnić i natrzeć nią skórę. Nadaje się także do zaparzenia. Tak przygotowanym naparem spryskuje się ciało w celach ochronnych. By ustrzec się przed natarczywymi owadami, stosuje się olejek eteryczny z wrotyczu, jednak należy pamiętać, żeby nie stosować go bezpośrednio na skórę. Wymaga on rozcieńczenia z olejem.

Wyciąg alkoholowy z kwiatów wrotyczu pospolitego używany jest w medycynie naturalnej do nacierania na skórę w miejscach dotkniętych bólem związanym z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Tujon znajdujący się we wrotyczu pospolitym w dużych ilościach okazuje się środkiem toksycznym, dlatego nie powinno się przygotowywać naparów składających się wyłącznie z tej rośliny. Przedawkowanie skutkuje przede wszystkim nudnościami, wymiotami, biegunką, nadmiernym poceniem się, zmianą rytmu serca, zawrotami głowy. W niektórych przypadkach pojawią się omamy i częstomocz. Nalewka przygotowana z wrotyczu pospolitego wykazuje silnie uzależniające działanie.

Poza tym preparaty zawierające wyciąg z rośliny nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży. Wrotycz ma działanie poronne. Przenika także do mleka matki, nie jest więc zalecany kobietom karmiącym piersią. 

źródło: www.medonet.pl/zdrowie,wrotycz-pospolity

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz