czwartek, 8 marca 2018

Kobieta z motywacją!

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, mam dla Was prezent wyjątkowy i trochę nieszablonowy. Specjalnie na tą okoliczność przygotowałam prezentację kolejnej fantastycznej Kobiety na Wsi. Tą wyjątkową osobą jest Zdzisława Bożena Deniszczuk z powiatu chełmskiego, na Lubelszczyźnie. Osoba, która bardzo aktywnie i wielopłaszczyznowo działa na rzecz swojego środowiska lokalnego. Drogie Panie, mam nadzieję, że ten "prezent" doda Wam wiary w siebie i zainspiruje do dalszych działań na wsi i dla wsi. Także usiądźcie wygodnie i celebrujcie chwilę z inspiracją płynącą od Zdzisławy Bożeny.
W dokumentach Zdzisława. Dla znajomych i przyjaciół Bożena. Moja aktywność na wsi to przede wszystkim integracja środowiska wiejskiego, propagowanie zdrowego stylu życia, tradycji i kultury wsi poleskiej, spotkania służące wymianie informacji i doświadczeń, wolontariat oraz obrona interesów mieszkańców wsi. Poza tym prowadzę z rodziną gospodarstwo rolne i Gospodarstwo Agroturystyczne "Chutor Deniszczuki", w Wólce Tarnowskiej (powiat chełmski). Realizuję się również w ramach Stowarzyszenie "Ziemia Chełmska". 
Działam ponieważ lubię ludzi. Uważam, że jeśli posiadam wiedzę czy doświadczenie i może to komuś pomóc, to mam obowiązek moralny to spożytkować dla dobra innych ale i dla własnej satysfakcji. Jest też tak, że ciągle poznaję nowych ludzi, a każdy poznany człowiek to kolejne doświadczenia, wiedza i pomysły do działania.

Największym wyzwaniem w podejmowaniu działalności jest dla mnie poziom zadowolenia uczestników wydarzeń, które organizuję. Lata pracy na rzecz środowiska wiejskiego powiatu chełmskiego, setki osób uczestniczących w spotkaniach i eventach, dały mi poczucie, że to, co robię jest potrzebne.

Na co dzień współpracuję z instytucjami i osobami o podobnych celach działania. Są to samorządowcy różnych szczebli, lekarze, parafie, sołtysi, rolnicy, przedsiębiorcy, instytucje oświatowe i kulturalne, policja, strażacy, koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, specjaliści od wizerunku i reklamy, media - prasa , radio, portale internetowe. a sama prowadzę kilka kont i blogów w mediach społecznościowych. Ostatni pomysł to "chłopska tv" na portalu FB, która zebrała już 55 tys. polubień moich postów.
Życie na wsi jest czymś najlepszym, co mnie w życiu spotkało. Swoją drogą najpierw robiłam wszystko, aby z tej wsi wyjść - studia na Uniwersytecie Warszawskim, praca w mieście... Po kilkunastu latach wróciłam z rodziną na wieś i to był dobry wybór. Synowie nauczyli się pracy na roli, pokory i cierpliwości jaką niesie praca rolnika. Dzisiaj wszyscy ukończyli studia, pracują w mieście ale to tutaj na wsi mają swoją bazę i potencjał. Są w każdy weekend, urlop i "rolnikują". Gospodarstwo rolne jest naszym zakładem pracy od ponad dwudziestu lat. Stawiamy także na alternatywne źródło dochodu, którym jest agroturystyka. Życie na wsi jest źródłem pomysłów, wyzwala kreatywność, choć jak wiadomo, na efekty wiejskiego życia i pracy trzeba czekać rok lub więcej, a nie miesiąc, jak w pracy na etacie. Jednak dokonałam wyboru dawno temu i nie żałuję.
Moją pasją jest działalność społeczna i prowadzenie agroturystyki. W ramach działalności społecznej organizuję konferencje prozdrowotne, wycieczki edukacyjne, imprezy integracyjne. Prowadzę warsztaty kulinarne z kuchni bezglutenowej i regionalnej. Staram się aktywizować panie z gmin powiatu chełmskiego. Wyszukuję młode talenty i promuję na organizowanych przeze mnie wydarzeniach. Największą imprezą, jaką wymyśliłam pięć lat temu, jest Powiatowy Bal Chłopski, który stał się elementem promocji środowiska wiejskiego w naszym powiecie i jest to jedyne tego typu wydarzenie w Polsce. Drugą moją pasją jest nasza agroturystyka. Kilka lat temu, kiedy zaczynaliśmy, mało kto wierzył w sukces tego przedsięwzięcia. Dzisiaj jesteśmy jedynym miejscem na mapie powiatu chełmskiego i jednym z nielicznych w województwie lubelskim, gdzie bezglutenowi mogą bezpiecznie i zdrowo spędzić urlop. Od pięciu lat posiadamy certyfikat Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Bezglutenowi goście z kraju i ze świata przyjeżdżają do Wólki Tarnowskiej. W konkursie Marszałka Województwa Lubelskiego zdobyliśmy 1 miejsce za "Najciekawszą ofertę agroturystyczną w Regionie Lubelskim", w kategorii najbardziej innowacyjny produkt turystyki wiejskiej (kuchnia bezglutenowa). A ogólnopolski miesięcznik ludzi przedsiębiorczych "Agro" przyznał nagrodę "Kwatera na medal".

Najwięcej radości daje mi moja rodzina - trzej synowie i mąż. To oni nadają sens mojemu życiu. Dzięki nim mam siłę i motywację do działalności społecznej agroturystycznej. Przytoczę tu mądrości mistrza motywacji Ziga Ziglara: "Ludzie często mówią, że motywacja mija. Kąpiel też. Dlatego zaleca się ją brać codziennie". I druga : jeśli o tym marzysz, możesz to osiągnąć." Marzyłam, marzyłam, planowałam, pracowałam i efekty pojawiły się same.
Sensem życia na wsi jest dla mnie życie zgodnie z rytmem pór roku. Zimą sarny, łosie i jelenie widzę z okien kuchni i jadalni, wiosną wróble i szpaki wdzierają się do domu swym świergotem ale kocham czas kwitnienia mniszka i kaczeńców, bzów, potem malw, piwonii i słoneczników. Dorobkiem mojego życia na wsi są kontakty z ludźmi, ich przychylność, sympatia i chęć współpracy. Często słyszę - ty wymyślaj i załatwiaj, a my ci pomożemy. Takie słowa są dla mnie wielką nagrodą.

Drogie Kobiety, pamiętajcie, że każda z Was jest ważna. Musicie być silne i zdeterminowane. Jeśli macie serce do życia na wsi, to dacie radę. Pamiętajcie, że w środowisku wiejskim nikt nie jest anonimowy. Każda nowa kobieta, która pojawia się na wsi - jako np. żona rolnika - o tym wie . Dlatego tak ważna jest integracja naszego środowiska, to daje nam poczucie solidarności i niesie wsparcie sąsiadów w trudnych chwilach. Pamiętajcie też, że w pracy społecznej trzeba zwracać uwagę na ludzi. Warto nauczyć się słuchać innych. Czasem w sytuacjach najmniej oczekiwanych wyłania się pomysł na działanie. Innym razem robi się burze mózgów i nic. Najważniejsze to mieć cel. Dobrze wytyczony jest już w połowie osiągnięty. 

---
Kobiety i Dziewczyny, po takiej dozie inspiracji od Zdzisławy Bożeny - bierzmy sprawy w swoje ręce, wyznaczajmy CELE, podejmujmy działania i integrujemy się. Pamiętajcie, że jesteście wspaniałe i wyjątkowe nie tylko w Dzień Kobiet ale każdego dnia! 
Z mocą serdeczności - KnW - www.kobietanawsi.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz