środa, 31 stycznia 2018

Agata od ludzi i aniołów...

Dziewczyny, Kobiety, Panie i Panowie, wracam (w końcu!) z wpisami dotyczącymi cudownych, aktywnych i nietuzinkowych kobiet, które kreują lokalny świat. 
Mam wielką przyjemność zaprezentować działalność kobiety niezwykłej, której błysk w oku sugeruje, że ma MOC, że chce, że może, że zmienia świat. Na błysku w oku się nie kończy. Ten błysk to dopiero początek wielu cudownych działań i inicjatyw. Agata Piwko - bohaterka tego wpisu, jest kobietą pełną inspiracji, zarówno w kontekście działań artystycznych, społecznych jak i jednoczenia kobiet. Dlaczego? Odpowiedź znajdziecie poniżej. Zapraszam do lektury i do dzielenia się tym wpisem z resztą świata. Naprawdę warto!
Jestem... mieszkanką wsi Szopinek koło Zamościa, kobietą aktywną społecznie i zawodowo, matką, żoną, artystą plastykiem, pasjonatką i rękodzielniczką. Cenię sobie kontakt z ludźmi i tak naprawdę bez nich nie mogłabym funkcjonować. Myślę, że wynika  to charakteru mojej pracy, ponieważ od kilkunastu lat współpracuję z różnymi organizacjami, placówkami, szkołami, domami kultury. Na organizowanych przeze mnie spotkaniach poznaję niezwykłe osoby, które mają swoje oryginalne zamiłowania. Ich życiu towarzyszy miłość, której na imię" pasja"

Moja aktywność... koncentruje się  głównie na środowisku wiejskim, czyli tam gdzie niestety nie  zawsze wszystko dociera. Prowadzę moją własną autorską Pracownię Rękodzieła Artystycznego AGAART. Organizuję zajęcia warsztatowe, dla różnych grup wiekowych. Podczas warsztatów rękodzieła przekazuję uczestnikom swoją wiedzę i umiejętności artystyczne,  nowe i stare techniki plastyczne, folklor i tradycję. Oprócz prowadzenia firmy, działam  w Stowarzyszeniu Kobiet 28+, które zrzesza 30 Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Zamość. Mam ten zaszczyt, że jestem prezesem tejże organizacji. Stowarzyszenie liczy ponad 600 członkiń z terenów wiejskich Gminy Zamość. Powiem w skrócie - pracy jest dużo ale i satysfakcja wielka. 
Robię to wszystko... ponieważ jestem typem społecznika, osobą energiczną, która "zaraża" ludzi pozytywną energią. Zarówno w pracy społecznej jak i zawodowej staram się dawać z siebie 100%. Nawet kosztem wolnego czasu oraz rodziny, która zawsze mnie wspiera i rozumie.

Najlepiej współpracuje mi się z... osobami, które czują tak jak ja. Są oddane temu co robią i nie patrzą nerwowo na zegarek. Jednym słowem "osoby aktywne społecznie". Z takimi ludźmi "można góry przenosić" i takie osoby mam w Stowarzyszeniu 28+. Dzięki pracy i współpracy z nimi mogę podejmować, a właściwie możemy podejmować (Stowarzyszenie to nie tylko ja) duże i mniejsze wyzwania, które kończą się sukcesem np. impreza plenerowa FOLKOWISKO czy COOLTURALNA MŁODZIEŻ - WSZYSTKO GRA - zlot młodzieży gminnej. To nasze sztandarowe imprezy, w które angażuje się sztab ludzi: KGW, młodzież, samorząd, OSP i inni. Mamy wielkie wsparcie.
Jako instruktor art.  w "AGAART" współpracuję  zarówno ze środowiskami  wiejskimi jak i miejskimi w różnym wieku. Prowadzę tam liczne warsztaty rękodzielnicze. Spotykam się z wielką życzliwością ludzką. Umiejętności plastyczne, które przekazuję ludziom mają w sobie coś magicznego,  wszyscy się integrują, wspominają dawne czasy, pomagają sobie wzajemnie. Wnuki  babciom, dzieci rodzicom, kolegom. To takie miłe.
Uważam, że moje życie jest...  interesujące i ciekawe ponieważ jest w nim pasja. Ludzie z pasją mają szczególne miejsce w moim sercu. Rodzaj hobby nie ma znaczenia. Liczy się, że tak jak ja kochają to co robią. Poznałam takich osób wiele. Ich opowieści można słuchać godzinami. Moja praca artystyczna jak i społeczna jest moją wielką pasją.  Cóż trzeba więcej? W mojej pracowni królują anioły. One są moim światem i na nich najbardziej się koncentruję w swojej twórczości. Wykonuję je z różnych materiałów: drewno, gips, powertex, glina, tkanina, wiklina papierowa, kora. Ale nie ukrywam, że fascynują mnie też nowe techniki plastyczne, dlatego cały czas doskonalę swój warsztat.

Najbardziej szczęśliwa... czuję się gdy osiągnę zamierzony cel  i kiedy osoby wspierające moje zmagania są przy mnie. W ogóle to nie wyobrażam sobie życia bez pasji i bez obranego celu.

Każda aktywna Kobieta na wsi musi pamiętać o tym, że... nie należy się poddawać i zniechęcać. Życie aktywisty i społecznika nie jest łatwe. Ludzie nie pojmują, jak można robić coś za darmo? Pamiętajcie Kobiety, że wystarczy odrobina dobrej chęci i kilka pozytywnych osób obok, a wszystko się uda. Nie wolno ulegać fałszywym podszeptom  tylko przeć do przodu. W większości wsi w Polsce funkcjonują Koła Gospodyń Wiejskich. Jak chcecie coś dobrego zrobić dla lokalnej społeczności, gromadźcie się i działajcie. Stukajcie, pukajcie i do roboty. Nie wiem czy zdajecie sobie sprawę, że to dzięki Wam odbywają się wszystkie Dożynki i inne wydarzenia folkowe. To Wy promujecie folklor, pielęgnujecie tradycję , historię i regionalizm. Wynajdujecie na strychach stare przepisy kulinarne, robicie wieńce dożynkowe itp.
W pracy społecznej... nie może zabraknąć dobrej woli, cierpliwości, pokory, wolnego czasu, odporności na stres oraz wsparcia i zrozumienie najbliższych. To wszystko musi chodzić "jak szwajcarski zegarek.

Mój największy sukces to... rodzina i praca, która jest pasją.

W 2018 r. chciałabym... zrealizować swoje plany zarówno w działalności Stowarzyszenia jak i artystycznej. A mam ich sporo. Dlatego nie będę oryginalna jak powiem "zdrowie najważniejsze". Więc proszę mi życzyć dużo siły i wytrwałości, a wszystko się ułoży...

------
Agato, z całego serca Ci tego życzę! Mocno kibicuję Twoim działaniom i wierzę, że mając określony cel, każdy Twój plan zostanie zrealizowany. Dziękuję za to, że zechciałaś podzielić się cząstką swojego świata z Czytelniczkami i Czytelnikami bloga www.kobietanawsi.pl Wiem, że jesteś inspiracją dla wielu osób i jestem przekonana, że po tym wpisie to grono się jeszcze powiększy. Moc serdeczności :-) 
KnW


2 komentarze:

  1. Pani Agato jest Pani wspaniałą kobietą .warsztaty prowadzone przez Panią to sama przyjemność.ZYCZĘ wytrwałości i siły w realizacji tak wspaniałych planów.

    OdpowiedzUsuń
  2. 100 % prawdy!

    OdpowiedzUsuń